Čínska medicína aj indická Ayurvéda rozoznávajú ochladzujúce a zohrievajúce potraviny. My delíme jedlá na teplé a studené podľa ich teploty, a tak máme pocit, že keď je nám v lete horúco, treba sa schladiť studenými potravinami, ako je napríklad zmrzlina. Tá nám však ochladí len jazyk a ústa. Telo po nej, naopak, začne produkovať teplo na zrýchlenie metabolizmu, o čo viac cukru zmrzlina obsahuje, o to viac tepla nám dodá.
Južania, ktorí žijú vo vysokých teplotách, sa na základe skúseností najradšej ochladzujú vlažným nesladeným čajom a ich letná strava je ľahká. Hotové studené nápoje plné cukru odmietajú.
Vedci potvrdzujú, že všetky ľahké potraviny, ktoré obsahujú veľa vody, nám v horúčavách prospievajú, lebo vysoké teploty vonku oberajú naše telo o tekutiny. Napríklad šalátové uhorky a červený melón sú ideálne letné potraviny, lebo obsahujú 90 % vody. Dobrou zásobárňou vody sú aj cukety a reďkovky. Rovnako aj citrusové plody, jahody a ananás. Sladké maliny, broskyne a čerešne nás neschladia. Naopak.
Zaujímavé je, že ochladzujúcou potravinou je aj špenát a tiež bazalka a mäta. Preto je dobré si ich v lete pridávať do jedál aj nápojov. Výživári odporúčajú konzumovať v lete aj ľahké mliečne pochúťky, ako napríklad grécky jogurt, nízkotučný jogurt a kokosové mlieko.
Paradajky sú v lete tiež veľmi osviežujúce, nielen ako gazpacho, alebo spolu s mozarellou, ale aj vo forme teplej polievky.
O káve sa vedú spory, či ochladzuje, alebo zahrieva. Obsahuje totiž množstvo rôznych látok, v každom prípade je však močopudná, čím zbavuje telo tekutín, ktoré musíme v lete viac dopĺňať, takže ak už si kávu v horúčave dáte, tak určite s veľkým pohárom vody.