Politici sa predháňali v riešeniach, ako pomôcť ľuďom, ktorí po skončení fixácie nebudú mať na splácanie, a v hre bolo niekoľko riešení. Bankári sa nakoniec s ministrom financií Michalom Horváthom dohodli, že štát plošne pomáhať nebude, pretože väčšina klientov vyššie splátky zvládne. Čo si o tom myslia odborníci?!
Ešte pred dvoma rokmi dozadu sme si na bývanie vedeli požičať s úrokom stanoveným pod 1 %. Refixácia úverov na bývanie sa dotkne do roku 2025 približne 350-tisíc ľudí. Z toho 67-tisíc domácnostiam sa splátky zvýšia v tomto roku. Zhruba dvom tretinám týchto ľudí vzrastie mesačná splátka do 100 eur. Niektorí si priplatia aj viac. Politici tvrdili, že tisícky rodín sa môžu dostať do neriešiteľnej situácie a nebudú schopné splácať svoje záväzky. V hre bola aj možnosť, že dlžníkom pomôže štát, po včerajšku je však všetko inak. „V prípade rastúcich úrokov a splátok hypoték nie je potrebné prijímať zásadné plošné opatrenia na pomoc dlžníkom. V drvivej väčšine by klienti bánk mali nárast splátok zvládnuť,“uviedol po stretnutí s bankármi minister financií Michal Horváth.
Čo ďalej?!
Podľa šéfa rezortu zásah štátu nie je potrebný. „Mali sme tu oveľa ťažšie časy počas pandémie a tie sme tiež spolu zvládli. Pri náraste splátok o stovky eur ide o ľudí predovšetkým z Bratislavy a okolia, ktorí majú viac nehnuteľností. Vôbec nejde napríklad o rodiny z Medzilaboriec alebo iných regiónov,“ povedal Horváth. Slovenská banková asociácia (SBA) tvrdí, že rizikovú skupinu predstavuje len 3 500 hypoték v 3 000 slovenských domácnostiach. Pomoc bánk dlžníkom môže byť vo forme dočasného zníženia splátok, predĺženia doby splácania či reštrukturalizácie viacerých úverov do jedného výhodnejšieho. „V slovenských bankách chceme, vieme a budeme pomáhať rodinám, ktoré to budú potrebovať,“ uviedol prezident SBA Peter Krutil.
Nie je to nič neobvyklé
Podľa viceguvernéra NBS Vladimíra Dvořáčka úrokové sadzby na hypotékach vôbec nie sú vysoké. Aktuálne úrovne nad hranicou štyroch percent sme na Slovensku už v minulosti mali a vtedy ich nikto nepovažoval za príliš vysoké. Neštandardné skôr boli ešte donedávna lacné hypotéky s úrokmi okolo jedného percenta. „Upozorňovali sme na to dlho, že nízke sadzby tu nebudú navždy,“ dodal Dvořáček. Len trom percentám majiteľov hypoték vzrastú mesačné splátky viac ako o 300 eur. Takéto navýšenie sa týka predovšetkým mladých ľudí, jednotlivcov. Podiel nesplácaných hypoték je aktuálne na úrovni 1,1 percenta. Pri čiernom scenári by zlyhané úvery mohli dosiahnuť tri percentá.