Bude 5 % maximum?
Dodatočné náklady na rastúce splátky tak ľuďom ukroja v priemere 7 % ich príjmu. Dôležité je, že mnohé hypotéky už sú z významnej časti vyplácané a nárast splátky tak bude značne menší, ako by bol v prípade novej hypotéky. „Dodatočné výdavky by nemali prekročiť v priemere 5 % ich príjmov v čase refixácie,“ píšu odborníci z NBS. Výraznejší nárast splátok presahujúci 20 % príjmu nastane iba pri 1 % hypoték. Najväčšiemu nárastu splátky v pomere k príjmom budú čeliť najmä vysoko zadlžené domácnosti. Ide najmä o mladých dlžníkov, často jednotlivcov, ktorí si kupovali drahšie nehnuteľnosti napr. v Bratislave. Kľúčovým faktorom pre schopnosť domácností splácať hypotéky je najmä vývoj na trhu práce, ktorý je dnes vo veľmi dobrej kondícii.
Aké riešenia navrhovali strany?
Sme rodina
- „Treba si s nimi sadnúť a začať sa s nimi baviť, aby dali návrh, akým spôsobom by mohli prispieť nejakým aktom solidarity, a podelili sa o ten nadzisk, ktorý mali, so štátom a s ľuďmi, ktorým by to mohli vrátiť, dajme tomu, v tých hypotékach,“ načrtol Boris Kollár.
SNS
„Tento rok slovenské banky vykazujú za prvý polrok o 51 percent viac ziskov, ako to bolo minulý rok. Vyzývame vládu, aby okamžite prišla s mechanizmom, keď banky budú motivované, aby pomohli predovšetkým tým sociálnym vrstvám nižšej strednej triedy, ktorá si zobrala hypotéku na nehnuteľnosť, kde má trvalý pobyt,“ uviedol Tomáš Taraba.
Smer-SD
„Novým žiadateľom o hypotéky by štát hradil dve percentá úrokov hypotéky a banka ďalšie jedno percento. Tí, čo už hypotéku majú, by získali bonifikáciu na jedno percento od štátu a druhé od banky. Maximálna výška úveru, na ktorú by sa vzťahovala pomoc, by stúpla na 100-tisíc eur, platila by podmienka maximálneho príjmu 1,3-násobku priemernej mzdy. Pomoc by fungovala päť rokov,“ vysvetlil Robert Fico.
PS
„Prvým z navrhovaných riešení je umožniť predĺženie splácania. Banky by mali povinnosť ponúknuť ľuďom pri refixácii možnosť predĺžiť si dobu splácania tak, aby sa ich splátka nenavýšila, alebo aby sa zvýšila iba o menšiu sumu. Ďalším riešením je zavedenie hypotekárnych prázdnin. Ide o možnosť požiadať o odklad splátok na určité obdobie,“ spresnil líder Michal Šimečka.