V rozľahlej budove na nábreží Ľudovíta Svobodu v tom čase až do roku 1990 sídlil Ústredný výbor Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ). Ministerstvo bude verejnosti otvorené od 16:30 do 21:00.
Pred budovou si návštevníci pozrú bojové vozidlo pechoty okupačných vojsk, vo foyer a prvom poschodí výstavu fotografií a dobových reálií. Komentované prehliadky ich zavedú do bývalej kancelárie niekdajších komunistických predákov Alexandra Dubčeka či Gustáva Husáka, do bývalého Husákovho bytu i do podzemného krytu s dobovým nábytkom.
"Chceme, aby táto akcia bola nielen pripomenutím udalostí z roku 1968, ale aj príležitosťou na hlbšie zamyslenie nad súdobým vývojom Európy a nad hodnotami slobody a demokracie. Je to možnosť sa zamyslieť a lepšie porozumieť súvislostiam a vzorom, ktoré boli v našej histórii už raz prítomné a poznajú ich aj ďalšie európske krajiny ako napríklad Maďarsko či Poľsko, "uviedol minister dopravy Martin Kupka (ODS).
Jedným z cieľov podujatia je pripomenúť mocenské ambície bývalého Sovietskeho zväzu i súčasného Ruska, ktoré predstavujú trvalé nebezpečenstvo pre strednú aj západnú Európu, uviedlo ministerstvo dopravy.
Súčasťou programu je od 19.00 h verejné nakrúcanie nového dielu podcastu Prepíšte dejiny, v ktorom historik Michal Stehlík a publicista Martin Groman budú diskutovať o invázii, augustových mýtoch a súvislostiach vtedajších udalostí.
Práve 17. augusta 1968 sovietske vedenie v Moskve definitívne rozhodlo o vstupe vojsk piatich štátov Varšavskej zmluvy na územie Československa, aby potlačila pokus liberálneho krídla KSČ o reformu. Prvý deň okupácie - 21. augusta - bolo v republike zabitých či smrteľne zranených 58 ľudí, do konca roka stúpol počet obetí na 108. Ďalšie obete si vyžiadalo potlačenie protiokupačných demonštrácií režimom v roku 1969. Následná 20-ročná éra normalizácie priniesla politické čistky, posilnenie cenzúry či obmedzenie slobôd.
Sovietski vojaci zostali v Československu do roku 1991, keď odišiel na východ posledný transport.