Pripomenula, že na výmenu Aláča vyzvala už pri vzniku úradníckej vlády. Odôvodňovala to tým, že SIS podľa nej nepomáha vyšetrovať korupciu, ale vyšetrovanie brzdí. "Tieto podozrenia sú po štvrtkovom zásahu NAKA, ktoré malo smerovať proti bývalému aj súčasnému riaditeľovi SIS, ešte silnejšie," skonštatovala riaditeľka nadácie Zuzana Petková.
Nadácia pripomenula, že premiér Ľudovít Ódor avizoval odvolanie Aláča v prípade prekročenia červených čiar. "Tým malo byť zasahovanie do citlivých prípadov a vynášanie informácií do prostredia politických strán," ozrejmila.
Pripomenula, že odvtedy už upozornila aj na Aláčov možný konflikt záujmov, a to pôsobenie v SIS aj v rade Úradu pre reguláciu hazardných hier. "Špičkou ľadovca je tak už len štvrtková správa, že riaditeľ je podľa polície podozrivý zo založenia zločineckej skupiny. To náš len utvrdzuje v pôvodnom stanovisku, že už dávno nemal čo robiť vo vedení SIS," dodala.
Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb. Medzi nimi podnikateľa Petra Košča, bývalého príslušníka SIS Vladimíra Pčolinského, príslušníka SIS Michala Aláča, bývalého príslušníka NAKA Jána Káľavského a bývalého príslušníka SIS Martina Ciriaka. Obvinenie sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov či navodzovať dojem o manipulácii výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Ďalší dvaja policajti boli zadržaní ako podozriví.