"Neustále pribúda extrémnych prejavov počasia, či už to sú silné búrky, prívalové povodne alebo dlhé epizódy sucha, a to pomerne významne sťažuje prácu predpovedným pracoviskám," povedal Rieder. Predpovedanie extrémnych meteorologických prejavov bolo podľa neho skôr ľahšie, keďže frekvencia situácií nebola taká vysoká, ako je teraz.
Klimatický systém má podľa českého zástupcu v IPCC Radima Tolasza dlhú zotrvačnosť. "Emisie skleníkových plynov neustále stúpajú a o krajinu sa, eufemisticky povedané, staráme stále zle, to znamená prepady skleníkových plynov sa znižujú. Klimatický systém má podľa našich modelov zotrvačnosť zhruba 20 až 30 rokov, to znamená, že na nasledujúcich 30 už máme zarobených tým, aké emisie sme vypustili a ako sme sa o krajinu nestarali v predchádzajúcich rokoch, "povedal Tolasz.
Na zvýšený výskyt extrémneho počasia musí reagovať aj výstražný systém ČHMÚ. Podľa Riedra sú výstrahy ČHMÚ určené primárne pre integrovaný záchranný systém a ďalšie zložky, k verejnosti sa dostávajú cez médiá a sociálne siete. Úspešnosť varovania ČHMÚ dosahuje podľa neho 85 až 90 percent, záleží od konkrétneho javu.
V čase búrkovej sezóny zaviedol ČHMÚ príslužby expertov na búrkové javy tak, aby pred nimi mohli varovať verejnosť. Podľa Hladíka je vidieť jasný trend, ktorý ukazuje, že výstrahy budú musieť byť veľmi rýchle.