Čo je Bezpečnostná rada a kedy zasadá
Eduard Burda, ústavný právnik
Bezpečnostná rada má 9 členov a jej predsedom je premiér, ktorý volí aj jej podpredsedu. Okrem nich v Bezpečnostnej rade zasadajú aj ministri financií, vnútra, obrany, spravodlivosti, dopravy, hospodárstva a zahraničných vecí. Prezident má právo navrhovať zvolanie Bezpečnostnej rady a tiež sa jej zúčastňovať. Ak prezident navrhne zvolanie Bezpečnostnej rady, predseda ju zvolá tak, aby sa jej zasadnutie uskutočnilo najneskôr do 48 hodín od okamihu, keď sa o návrhu dozvedel,“ informuje Úrad vlády SR.
„Rada sa zvoláva vtedy, keď hrozí nejaké bezpečnostné riziko v rámci Slovenskej republiky,“ vysvetľuje ústavný právnik Eduard Burda. Hovorí, že tentokrát je to oprávnené, lebo existuje podozrenie, že boli ovplyvňované rôzne konania a Bezpečnostnú radu je určite potrebné zvolať. Chápe aj to, že si Ódor dával načas a neoznámil to hneď: „V zásade čím máte viac informácií, tým lepšie sa viete rozhodovať, takže to dáva logiku.“
Ako na ranný zásah Národnej kriminálnej agentúry reagujú lídri politických strán?
Policajný prevrat
Robert Fico, Smer-SD
- Tu je podozrenie zo spáchania najzávažnejších zločinov proti republike, proti štátnemu zriadeniu a základom Slovenskej republiky, preto bude musieť prísť na rad aj trestnoprávna zodpovednosť voči aktérom tohto prevratu. O tom, čo sa dnes ráno udialo a čo sa deje, musela byť informovaná prezidentka, predseda vlády, minister vnútra v demisii Ľudovít Ódor.
Krajne nebezpečné
Michal Šimečka, PS
- Neexistuje jediný dôkaz, ktorý by potvrdzoval paranoidné konšpirácie Roberta Fica o sprisahaní proti opozícii. Naopak, je čoraz viac dôkazov a rozhodnutí súdov, že za jeho vlády tu fungoval korupčný systém požierajúci Slovensko. Ficove vyjadrenia o štátnom prevrate a policajnom puči sú navyše krajne nebezpečné.