Podľa Soulu je počet Severokórejčanov, ktorí údajne zomreli v dôsledku hladu od januára do júla, viac ako dvojnásobný v porovnaní s nedávnym ročným priemerom predstavujúcim 110 obetí. Zrejme aj v súvislosti s tým sa vo februári tohto roka v KĽDR konalo stretnutie straníckeho vedenia, ktoré sa zaoberalo najmä nedostatkom potravín a problémami v poľnohospodárstve.
V čase, keď sa tropická búrka Kchanún blížila k polostrovu, v KĽDR podnikli "dynamickú kampaň na zvládnutie katastrofálnej abnormálnej klímy", pričom vedenie krajiny vyzvalo na prijatie opatrení na minimalizáciu škôd na hospodárskej produkcii krajiny, informovali štátne médiá. Začiatkom tohto týždňa však Kim pokarhal "nezodpovedných" úradníkov za to, že nedokázali zabrániť škodám spôsobeným búrkou.
Pchjongjang v poslednom čase kladie dôraz na poľnohospodársky sektor "zrejme v obave, že problémy s potravinami by sa mohli stať vážnym problémom", vysvetlil pre agentúru AFP Hong Min z Kórejského inštitútu pre národné zjednotenie. Napriek zložitej ekonomickej situácii Pchjongjang tento rok uskutočnil rekordný počet zbrojných testov vrátane odpálenia svojej prvej balistickej rakety na pevné palivo, čo je podľa odborníkov významný technologický prelom.