Podľa Türka hrozí, že prevrat v Nigeri, ktorý je už teraz jednou z najchudobnejších krajín sveta, ešte viac zhorší ekonomickú situáciu v štáte, keďže jeho hranice sú uzavreté, obchodovanie je zastavené, dochádza k vážnym výpadkom elektriny a rastú ceny potravín. V súvislosti s tým komisár vyzval na ničím neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do krajiny.
Vysoký komisár OSN vyjadril poľutovanie nad tým, že politikov, ktorých si občania zvolili, aby Niger vyviedli z biedy, v rozpore s ústavným poriadkom zosadili a zadržali vodcovia vojenského prevratu. Podľa Türka musia byť demokraticky zvolení lídri "okamžite prepustení a demokracia musí byť obnovená".
Türk uviedol, že znepokojenie vyvoláva aj rozhodnutie vodcov prevratu stíhať zosadeného prezidenta Mohameda Bazouma. Označil ho za politicky motivované a z hľadiska práva aj za neopodstatnené. Za veľmi znepokojujúce považuje Turk i obmedzovanie občianskeho sektora, pričom poukázal na podozrenia zo zastrašovania novinárov a obmedzovanie vysielania zahraničných médií.