Živel sprevádzaný silným vetrom sa posúva smerom k severu, počas víkendu by mal ľahko slabnúť a mohol by zasiahnuť aj americký štát Kalifornia. Ak by k tomu došlo, bola by to pre Kaliforniu prvá tropická búrka od roku 1939, napísala dnes agentúra AP.
Hilary je zatiaľ nad vodami Tichého oceánu a sprevádza ju zotrvalý silný vietor s rýchlosťou až 230 kilometrov za hodinu. Práve podľa rýchlosti vetra sa určuje kategória tropických cyklónov, pričom hurikány sú silnejšie ako tropické búrky. Hurikán Hilary bude ešte počas dneška silnieť, potom by mal začať slabnúť. Až v sobotu večer dorazí nad pevninu, bude mať stále ešte silu hurikánu a mohol by zapríčiniť prívalové dažde a povodne, uviedlo americké Národné stredisko pre hurikány (NHC).
"Očakáva sa, že výdatné zrážky spojené s Hilary budú zasahovať juhozápad Spojených štátov až do budúcej stredy a vyvrcholia v nedeľu a v pondelok," uviedlo NHC. Dodalo, že v oblasti od San Diega po Las Vegas hrozí značné nebezpečenstvo bleskových povodní. V južnej Kalifornii a južnej Nevade by mohlo napršať od 70 do 150 milimetrov zrážok, miestami až 250 milimetrov. Husto pršať bude na prakticky celom západe Spojených štátov, uvádza NHC.
Spoločnosť SpaceX odložila štart rakety Falcon 9 so satelitom zo základne na centrálnom pobreží Kalifornie najmenej do pondelka. Spoločnosť uviedla, že podmienky v Tichom oceáne by mohli sťažiť vyzdvihnutie nosnej rakety loďou.
Hojné zrážky, ktoré meteorológovia sľubujú pre juhozápad USA, by mohli pomôcť v boji s dlhodobým suchom a zvýšiť hladinu podzemných vôd, podotýka spravodajský server stanice CNN. V najsuchších častiach Kalifornie by počas víkendu mohol spadnúť objem zrážok zodpovedajúci dažďu, ktorý tu zvyčajne spadne za niekoľko rokov, uviedol klimatológ Daniel Swain z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.