Uviedli to v spoločnom stanovisku s tým, že policajný prezident by mal vo svojich vyjadreniach zachovávať zásadu zdržanlivosti, slušnosti a neznevažovať prokuratúru v komunikácii na verejnosti. Hamran podľa krajských prokurátorov svojimi vyjadreniami dehonestoval nielen osobu generálneho prokurátora, ale celý prokurátorský stav, čím znižuje vážnosť a dôveryhodnosť prokuratúry v očiach verejnosti.
„Prokurátori konajú vždy len na základe zákona, vykonávajú dozor nad zachovávaním zákonnosti postupu vyšetrovateľa a policajných orgánov a vo svojej činnosti využívajú všetky zákonné oprávnenia vyplývajúce z Trestného poriadku za dodržania základných zásad trestného konania,“ zdôraznili krajskí prokurátori.
Hamran na štvrtkovej tlačovej besede mimo iného konštatoval, že Žilinka zrejme po prvýkrát zrušil prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci bez konkrétneho obvineného. Stíhanie sa týkalo podozrení na sabotovanie vyšetrovania medializovaných trestných káuz. Začaté bolo skupinou vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu, ktorí boli neskôr sami stíhaní policajnou inšpekciou. Stíhanie voči nim dozoruje bratislavská krajská prokuratúra.
Sám generálny prokurátor Maroš Žilinka sa v tejto súvislosti ohradil voči slovám policajného prezidenta, spôsobilým podľa neho navodiť u občanov domnienku o jeho rozhodovaní „pod tlakom, z dôvodu vydierania či z korupčných dôvodov“.