V rovnakom tóne sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová (50), ktorá rázne odmietla tvrdenie Roberta Fica (58), že by išlo o policajný prevrat. Vo štvrtok požiadala prezidentka o zvolanie Bezpečnostnej rady SR v reakcii na akciu NAKA s názvom Rozuzlenie, v rámci ktorej polícia obvinila aj vedenie bezpečnostných úradov - riaditeľa SIS Michala Aláča a riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného. Má ísť o podozrenie zo snahy ovplyvňovať a manipulovať politicky citlivé vyšetrovania diskreditáciou vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu, ktorí sa kauzami zaoberajú.
Sú opatrní
Premiér zatiaľ žiadne unáhlené kroky nepodniká. Hovorí, že všetko rozhodnú najbližšie hodiny a dni a je to v rukách prokuratúry a súdov. „Ony, a nie politici, nie prezidentka či premiér rozhodnú o tom, či došlo, alebo nedošlo k porušeniu zákona. Pre mňa sú dôkazy kľúčové, a nie pocity,“ skonštatoval a dodal, že by sme mali nechať konať tých, ktorí majú.
„Na Slovensku stále platí zákon, a to na obidve strany, to znamená, že na základe pocitov nemôžeme hovoriť o niekoho vine alebo nevine, usporadúvať na to milión tlačoviek, musíme si počkať naozaj na to, čo povedia prokuratúra a súdy a potom vyvodzovať zodpovednosť na jednu alebo na druhú stranu,“ uzavrel Ódor.
Rovnako opatrná vo vyjadreniach je aj prezidentka Zuzana Čaputová. Poznamenala, že súčasná situácia politikov neoprávňuje robiť predčasné závery. Skonštatovala, že v blízkom čase sa dozvieme, či bude podaný návrh na väzobné stíhanie, ako aj postoj prokurátorov a súdov.
„Ak by súdy po takomto postupe polície konštatovali napríklad nedôvodnosť trestného stíhania, potom by bol priestor na intervenciu politickej moci a vyvodenie zodpovednosti smerom k polícii. Dnes v takejto situácii však nie sme,“ uviedla prezidentka. Zároveň odmietla, že by o zákroku polície vedela dopredu. „Akékoľvek informovanie akéhokoľvek politika o pripravovaných krokoch polície by bolo nezákonné,“ podotkla.