Ako to fungovalo v bezpečnostných zložkách, povedal pre portál Aktuality.sk. Utajený svedok, ktorého výpoveďou disponujú vyšetrovatelia, vyrozprával, ako po zadržaní bývalého šéfa finančnej správy Ľudovíta Makóa na jeseň 2020 vznikla nervozita v tajnej službe, ktorá sa stupňovala po zadržaní námestníka SIS Borisa Beňu.
„Po zadržaní Vladimíra Pčolinského sa v marci 2021 začali zbierať v rámci SIS informácie. Išlo hlavne o to, aby sa v rámci SIS získavali akékoľvek informácie, ktoré by viedli k spochybneniu Borisa Beňu ako kľúčového svedka,“ uvádza svedok.
Riadil ich po odchode?
Svedok tvrdí, že po prepustení z väzby Pčolinského jeho vplyv na vedenie SIS zostal zachovaný nielen prostredníctvom stretávania sa s Aláčom, ale aj s ďalšími príslušníkmi SIS. „Títo príslušníci sa verejne ani netajili tým, že s Vladimírom Pčolinským telefonujú, prípadne sa s ním aj stýkajú, pričom obsahom týchto rozhovorov alebo stretnutí sú aj pokyny k rôznej spravodajskej činnosti, ktoré sú aj v záujme Vladimíra Pčolinského, teda nie v záujme SIS a úloh, ktoré má plniť,“ tvrdí svedok. Zdrojom informácií pre bývalého riaditeľa SIS má byť aj súčasný šéf Michal Aláč - svedok tvrdí, že obaja muži sa doteraz stretávali.
Svedok hovoril aj o tom, že po voľbách 2020 prešlo do SIS aj niekoľko vyšetrovateľov z NAKA, ktorí vraj predtým vynášali informácie z vyšetrovania. Presun do služby bol „za odmenu“. Vladimír Pčolinský v reakcii pre Aktuality.sk tvrdí, že utajený svedok vypovedá kvantum nezmyslov. „Žiadna nová súčasť SIS zložená z ľudí z NAKA neexistuje. Rovnako aj ďalšia časť tvrdenia nemá nič s realitou,“ napísal pre Aktuality.sk.