Mnohým bývanie v rodičovskom byte či dome vyhovuje - neplatia za nájom, odpadá im množstvo povinností, neplatia hypotéku a teplá strava od mamy im chutí. Kým pred pár rokmi boli v tejto nechuti založiť si rodinu a odsťahovať sa na prvom mieste v rámci EÚ Taliani, dnes sú to Chorváti a hneď za nimi nasledujú Slováci. Naopak, Švédi vylietajú z hniezda veľmi mladí, už okolo devätnástky.
Z dát Eurostatu vyplýva, že v roku 2021 v Európskej únii odchádzali ženy z rodičovského domu v priemere takmer o dva roky skôr ako muži - vo veku 25,5 roka ženy a vo veku 27,4 roka muži.
Najmä slovenskí mladí muži, pokiaľ ide o vek odchodu od rodičov, za priemerom takmer všetkých krajín Európskej únie ďaleko zaostávajú. Zatiaľ čo európsky vekový priemer je pri mladých ženách 25,5 roka a u mužov je to 27,4 roka, Slovenky odchádzajú z domu priemerne vo veku 29,5 roka a muži dokonca až vo veku 32 rokov. Z mama hotela odchádzajú vo vyššom veku už len Chorváti, a to 33-roční.
Pokiaľ ide o rodičovstvo, v roku 2020 mali ženy v EÚ pri pôrode prvého dieťaťa takmer 30 rokov, pričom vek sa pohyboval približne od 26 rokov v Bulharsku do 31 rokov alebo viac v Taliansku, Španielsku a Luxembursku.