Môže za to cenovo nedostupné bývanie
Zuzana Kusá, sociologička, SAV
Prečo na Slovensku toľko tridsiatnikov býva s rodičmi?
- Táto situácia, ktorú niektorí sociológovia nazývajú aj odkladom záväzkov spojených s dospelosťou, vo veľkej miere súvisí s finančnou dostupnosťou samostatného bývania. Tú zas podmieňuje veľkosť bytového fondu v jednotlivých štátoch - Slovensko patrí k európskym štátom s najnižším počtom bytov na tisíc obyvateľov. Pokiaľ ide o podiel nájomných bytov vo verejnom sektore, aj tu patríme k štátom, kde je tento podiel veľmi nízky. Ďalej chýbajú nástroje podpory bývania, ako je regulované nájomné alebo príspevky na bývanie. Také nástroje sú u nás určené len pre veľmi úzku kategóriu domácností bez príjmov a aj v tomto prípade nie pre všetkých.
Môže za to teda ťažká dostupnosť vlastného bývania z ekonomického hľadiska?
- V krajinách, ako je Slovensko, je bývanie s rodičmi vynútené nedostatkom cenovo dostupného bývania. Môžu za to tiež desaťročia pribrzdená výstavba obecných nájomných bytov a absencia podporných finančných nástrojov, ktoré by mohli využívať širšie príjmové kategórie obyvateľov.
S čím súvisí potreba osamostatniť sa?
- K rozhodnutiu získať samostatné, v našom prípade vlastnícke bývanie dochádza v krajinách, kde ide o ekonomicky mimoriadne náročný a nákladný záväzok, až v súvislosti s túžbou zakladať si vlastnú rodinu. Rozdiely medzi ženami a mužmi vo veku, v ktorom k tomuto rozhodnutiu dochádza, a tiež tradične väčšia očakávaná zodpovednosť mužov za zvládanie finančného bremena samostatnosti sa odrážajú aj v rozdielnych podieloch žien a mužov zostávajúcich bývať s rodičmi.
S rodičmi u nás bývajú dlhšie skôr muži ako ženy...
- Muži vstupujú do zväzku neskôr ako ženy a zostávajú bývať s rodičmi dlhšie ako ženy aj preto, že ako tradične hlavní nosiči bremena bývania potrebujú k spôsobilosti toto bremeno zvládať, musia mať určitý príjmový rast a vytvoriť si patričné úspory. Bývanie u rodičov výrazne uľahčuje vytváranie úspor v porovnaní s bývaním v nájme. Ešte by som dodala dôležitú vec, že trvalé bydlisko a obvyklé bývanie sú dve odlišné veci a na Slovensku sa tieto dve veci z rôznych dôvodov neprekrývajú - mnoho mladých ľudí s trvalým bydliskom u rodičov žije roky v inom meste či dokonca v inom štáte.