Ide o nadoblačné blesky, známe ako červené škriatky, ktoré sa mu podarilo zachytiť popri pozorovaní meteorického roja Perzeíd. Unikátny jav produkovala búrka medzi českým Hradcom Králové a poľskou Wroclawou vo vzdialenosti asi 310 km od jeho pozorovacieho miesta v Látkach.
„Už pred polnocou sme zaznamenali blýskanie na západnom obzore a začali sme sledovať vývoj tejto búrky. Predpokladali sme, že by mohla produkovať nadoblačné blesky. Po určení presného azimutu a výšky nad obzorom, kde sme očakávali výskyt škriatkov, sme do tejto oblasti namierili záznamovú techniku. Z celkového počtu necelých 1 000 záznamov počas 150 minút sa na troch záznamoch podarilo zachytiť škriatky vo forme videa aj fotografie,“ opísal Kaniansky to, ako sa im podarilo zaznamenať tento pomerne unikátny jav.
Dané fotografie zhotovil digitálnym fotoaparátom, špeciálne upraveným pre širokospektrálnu citlivosť. „Z tohto dôvodu sú farby na fotografiách mierne posunuté do infračervenej oblasti. Vďaka tejto citlivosti je však možné viac zvýrazniť štruktúru nočnej atmosféry, čo je v skutočnosti žiarenie zemskej atmosféry spôsobené kozmickým a slnečným žiarením. Pozadie za škriatkami netvoria oblaky, ale práve nočné žiarenie atmosféry. Oblaky sa nachádzajú len nízko na horizonte,“ dodal.