Zatiaľ čo Dubček po okupácii lavíroval medzi sovietskym vedením a československými občanmi a postupne sledoval, ako odchádzajú jeho priaznivci, Husák sa chopil príležitosti. Bol fanatikom moci a tvrdil, že sa musí pre československý štát obetovať. Takto vtedajšie politické osobnosti spravodajkyni TASR opísal český historik a riaditeľ Múzea pamäti XX. storočia v Prahe Jan Kalous.
Proreformný Dubček sa nakoniec pre režim ukázal ako nie úplne šťastná voľba, myslí si Kalous. Podľa neho niečo iné zrejme hovoril Sovietom a ďalším predstaviteľom socialistických štátov a niečo iné potom prezentoval smerom k československej verejnosti. "Dubček tvrdí, že niečo splní, ale sám vie, že verejnosť by tie jeho kroky neprijala," pripomenul Kalous.
Po návrate členov československej delegácie z Moskvy, kam boli Sovietmi odvlečení, aby podpísali tzv. moskovský protokol, bol ešte niekoľko mesiacov v čele strany. "Postupne odkrajuje svoje programové body, ktoré ešte pred pol rokom - rokom obhajoval a sleduje, ako mu ubúdajú jeho podporovatelia a prívrženci na úkor ľudí, ktorí sú buď priamo odporučení Moskvou alebo sú v súlade s politikou, ktorú Moskva vyžaduje," dodal historik.