Ak by aj k vojenskej intervencii do ČSSR v roku 1968 nedošlo, situácia pre túto krajinu a reformy, ktoré chcel robiť Dubček, nebola podľa neho priaznivá. Otázkou však je, ako by sa vyvíjala, ak by v Moskve sedel v roku 1968 niekto ako Michail Gorbačov, ktorý sa do vedenia strany v ZSSR dostal v roku 1985, dodal s otáznikom český historik a riaditeľ Múzea pamäti XX. storočia.
V noci na pondelok uplynulo 55 rokov od okamihu, kedy armády piatich štátov Varšavskej zmluvy (Sovietskeho zväzu, Bulharska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky a Poľska) prekročili z 20. na 21. augusta 1968 hranice a začali okupáciu Československej socialistickej republiky. Tanky a obrnené transportéry s bielymi inváznymi pruhmi násilne ukončili reformný a demokratizačný proces v Československu.
Išlo o najväčšiu ozbrojenú akciu v Európe od konca druhej svetovej vojny. Na invázii pod krycím názvom Operácia Dunaj sa zúčastnilo 27 bojových divízií. Intervenčným jednotkám v počte približne 500.000 vojakov, 6300 tankov, 2000 diel a 800 lietadiel velil generál Ivan Grigorjevič Pavlovskij.