Tieto dni spomíname na 55. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Okupáciu si pripomenieme aj v kinách – vráti sa k nej dráma Muž, ktorý stál v ceste.
V noci z 20. na 21. augusta 1968 začala okupácia Československej socialistickej republiky vojskami Varšavskej zmluvy. Vojská viacerých krajín sa neskôr stiahli, no sovietska armáda zostala na našom území až do roku 1991. Pred 55 rokmi tak začal proces tzv. normalizácie krajiny, ktorá ovplyvnila našu históriu tým najsmutnejším spôsobom. Ak nechceme, aby sa hrozné kapitoly našich dejín opakovali, je nevyhnutné si ich pripomínať. 12. októbra príde do kín historická dráma Muž, ktorý stál v ceste, ktorá sa k okupácii vracia a zobrazuje osud človeka, ktorý sa odmietol poddať.
Touto osobou bol lekár a politik František Kriegel, ktorého vo filme stvárňuje herec Tomáš Töpfer. Kriegel bol na začiatku okupácie zatknutý a unesený, spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon). Stal sa jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol – dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa. Dráma Muž, ktorý stál v ceste odhaľuje hrôzy komunistického režimu so zameraním na hrdinu Pražskej jari a najvyhrotenejší úsek jeho života i novodobých dejín krajiny.
Akú úlohu vo filme zohral Heriban? Dozviete sa na ďalšej strane →