Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Unikátne sochárske dielo objavili na toaletách! K hodnotným pamiatkam sa dostali bizarnou cestou

Unikátne sochárske dielo objavili na toaletách! K hodnotným pamiatkam sa dostali bizarnou cestou

Zdroj: br

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Majú cenu, no nikto o nich nevie! Nedávno Bratislavský samosprávny kraj (BSK) informoval o tom, že na toaletách našli bronzovú sochu významného slovenského sochára Jozefa Kostku, ktorá tam bola zamknutá roky. To však nie je jediné dielo, ktoré má vysokú umeleckú hodnotu a náhodne sa po rokoch objavilo.

Nový Čas si posvietil na takéto poklady, ktoré sa nachádzajú na rôznych miestach v hlavnom meste. Socha od významného sochára Jozefa Kostku bola podľa hovorkyne BSK Lucie Forman na bývalých toaletách už niekoľko rokov. „Dielo bolo vytvorené v roku 1958. Ide o sochu ženy s dieťaťom a jej názov je Radosť. Pôvodne bola situovaná na kamennom podstavci pred budovou zdravotného strediska,“ uviedla Forman.

To, akú má cenu, však zatiaľ jasné nie je. „Podľa predbežných zistení sa hodnota sochy môže pohybovať medzi 5 000 - 10 000 €. V zberných surovinách by však za ňu dostali menej,“ poznamenala hovorkyňa s tým, že soche hľadajú dôstojné miesto.

Zamurovali aj dievčiny

Etnologička Katarína Nádaská Novému Času vysvetlila, že schovávanie a zamurovávanie pokladov sa traduje už z minulých storočí. „Práve toalety boli častým miestom, kde sa zamurovávali nielen umelecké diela, ale doslova poklady. V bývalom Prešporku máme známe gobelíny, ktoré boli zamurované v časti medzi záchodom a komínom,“ hovorí. Kuriozít je však viac.

„V stredoveku zamurovávali do stien významné listiny a toto bolo zvykom, aj keď sa stavali domy. Ľudia zamurovávali alkohol aj s listom, v ktorom roku bol dom postavený. V stredovekých hradoch sa zamurovávali aj mladé dievčiny, lebo sa tradovalo, že takýto hrad bude nedobytný,“ vraví o šokujúcom zvyku etnologička.

Dlhodobo stratené diela sa podľa nej našli niekedy kurióznym spôsobom. „Keď sa stavali garáže pred Národnou radou, bol tam miniatúrny parčík. Našli sa tam keltské fragmenty, takže ešte stále nám naša Bratislava môže poskytnúť unikátny zážitok,“ hovorí nadšene Nádaská. Pokiaľ sa však umelecké dielo nájde na bizarnom mieste, je to ešte vždy lepší koniec.

„Horšie je, keď sa napríklad Berniniho busta oficiálne cez SOGU predala za zlomkovú cenu do zahraničia. Kúpil ju súkromný zberateľ, ktorý dokonca upozorňoval, že môže ísť o tohto významného umelca. Kunsthistorici to však zamietli, ale v zahraničí mu potvrdili, že ide o originál slávneho sochára,“ uzavrela.

Autor: gh, Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace