"Tento cieľ momentálne nie je splniteľný do roku 2030. Tvrdilo sa, že tuberkulóza bude eliminovaná do roku 2000. Stále ročne vzniká desať miliónov nových prípadov a 1,4 milióna ľudí zomiera. Takže, pokým sa nepodarí eliminovať tuberkulózu celosvetovo, nepodarí sa to ani v rámci jednotlivých kontinentov. Je to prenosné infekčné ochorenie a pri súčasnej možnosti a migrácii je ťažko realizovať, aby jedna krajina nemala žiadny výskyt tuberkulózy, ale okolité krajiny ho mali," vysvetlil.
Celosvetový boj s tuberkulózou podľa neho skomplikovalo ochorenie COVID-19. "Dá sa povedať, že tie tri roky pandémie nás vrátili takmer o desať rokov dozadu v boji proti TBC. Nie preto, lebo by sme sa tomu nevenovali, ale je pravda, že celosvetovo tí, ktorí sa tomu venovali, boli reprofilizovaní a riešili covid pacientov," ozrejmil Solovič. Pokles výskytu ochorenia v tomto čase je podľa neho práve výsledkom toho, že sa problematike nemal kto venovať.
Zároveň však k poklesu prípadov prispeli aj protipandemické opatrenia, a teda, že ochorenie sa nemalo ako šíriť. "Nebola taká veľká migrácia. Na Slovensku podľa analýz pokles výskytu ochorenia spôsobilo to, že sa nekonali najväčšie semeniská infekcie, a to boli svadby a kary," priblížil Solovič.