Čoraz viac ľudí namiesto kravského mlieka pije jeho alternatívy vyrobené z rastlinných zdrojov, ako sú ovos, sója alebo mandle. Vedci spotrebiteľov upozorňujú, aby sa viac zameriavali na ich nutričnú hodnotu. Kravské mlieko je dôležitým zdrojom vápnika a vitamínu D. Cieľom novej štúdie bolo posúdiť, či rovnakú výživu poskytujú aj vegánske produkty. Vitamín D pomáha regulovať množstvo vápnika a fosforu v tele, ktoré sú potrebné pre zdravý vývoj kostí, zubov a svalov.
Podľa novej štúdie, ktorú cituje denník The Independent iba 12 % alternatívnych produktov kravského mlieka obsahovalo porovnateľné alebo väčšie množstvo troch skúmaných živín: vápnika, vitamínu D a bielkovín. Vedci vychádzali z nutričných informácií na etiketách pre 233 alternatívnych produktov rastlinného mlieka od 23 rôznych výrobcov. Pre každý produkt použili program výpočtu živín na odhadnutie úplných informácií.
Potom porovnali nutričný obsah rôznych produktov v rovnakej kategórii medzi sebou (napríklad mandľové, ovsené a sójové mlieko) a s kravským mliekom. V porovnaní s kravským mliekom malo iba 28 rastlinných alternatív podobné alebo vyššie hodnoty vápnika, vitamínu D a bielkovín. Štúdia tiež zistila, že 76 % produktov na báze ovsa, 69 % sójových a 66 % na báze mandlí bolo obohatených o vápnik aj vitamín D.
„Naše zistenia poukazujú na potrebu zabezpečiť, aby si spotrebitelia uvedomovali, že mnohé alternatívne produkty rastlinného mlieka na dnešnom trhu nie sú nutrične ekvivalentné kravskému mlieku. Požiadavky na označovanie výrobkov a stravovacie poradenstvo môžu byť užitočné pri varovaní a vzdelávaní spotrebiteľov,“ povedala Abigail Johnsonová, riaditeľka Koordinačného centra pre výživu z Minnesotskej univerzity.