Najhoršia situácia je v Bratislavskom kraji, kde sa nedarí obsadiť až 45 percent pozícií z celkového počtu. Do školstva to neťahá najmä mladých ľudí a, ako sa zdá, výrazne sa nepodarilo prilákať pedagógov do škôl ani zvýšením platov. Aké kroky plánuje rezort a ktoré odbory chýbajú najviac?!
Na Slovensku máme nedostatok učiteľov, pričom najviac ich chýba na západe krajiny. V uplynulom polroku hľadali školy na celom Slovensku viac ako päťtisíc učiteľov. „Spomedzi ponúk, ktoré vyžadovali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, bolo suverénne najviac, až 40 percent, v oblasti školstva a vzdelávania. Konkrétne bol dopyt po 5 300 učiteľoch a učiteľkách,“ priblížila hovorkyňa portálu Profesia.sk Ľubica Melcerová s tým, že ani necelé dva týždne do začiatku školského roka nie je situácia ružová. „Na portáli Edujobs.sk je aktuálne 1 246 aktívnych pracovných ponúk pre pedagogických zamestnancov,“ doplnila.
Najviac treba matematikárov
Už dlhodobo je najhoršia situácia v hlavnom meste a okolí, kde je jednoduchšie si nájsť lepšie platenú prácu, ako je školstvo. „Až 45 percent z inzerovaných ponúk (563) je z Bratislavského kraja, 12 percent z Trnavského a 11 percent z Banskobystrického kraja,“ uviedla Melcerová. Problémy hlásia školy pri učiteľoch prvého stupňa, ale aj pri ďalších odboroch. „Aktuálne je najväčší dopyt po učiteľoch a učiteľkách matematiky, anglického jazyka a tretí najžiadanejší sú slovenčinári a slovenčinárky,“ dodala.
Čo chcú učitelia
Podľa prognóz Inštitútu vzdelávacej politiky bude aktuálny problém s nedostatkom učiteľov pretrvávať aj v ďalších rokoch vzhľadom na rastúce počty žiakov a rastúce počty učiteľov odchádzajúcich do dôchodku. Exminister školstva Branislav Gröhling tvrdí, že v roku 2026 už budeme hľadať až 8 000 pedagógov. „Podľa prieskumu o atraktivite učiteľského povolania by najviac zatraktívnilo učiteľskú profesiu vyššie finančné ohodnotenie, vyššie spoločenské uznanie a lepší obraz profesie učiteľa, lepšie pracovné podmienky a viac možností na profesijný rast,“ uviedli z ministerstva školstva.