Akcií a protiakcií bolo toľko, že bežný človek zrejme len háda, kto je kto v spletitej konštrukcii vplyvných policajtov či ich šéfov. Celá situácia sa zamotáva aj tým, že na oboch stranách je viacero obvinených, čo je vlastne základným princípom aktuálnych sporov.
Spor medzi bývalými kolegami na ministerstve, v súčasnosti šéfmi prokuratúr, prebieha pre využívanie paragrafu 363 zo strany generálnej prokuratúry Maroša Žilinku. Tá ho použila na zbavenie obvinení viacerých vplyvných ľudí, argumentovala chybami pri vyšetrovaní. Naopak, špeciálna prokuratúra Daniela Lipšica bráni vyšetrovateľov z tímu Očistec a poukazuje na desiatky ukončených stíhaní, keď sa preukázala korupcia v najvyšších kruhoch.
1. Akcia Rozuzlenie
Kto podľa NAKA manipuloval s vyšetrovaním Čurillovcov
Akcia NAKA otriasla bezpečnostným aparátom štátu, keďže sa stíhanie týka nielen šéfa SIS, ale aj riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného. Obvinenia sa týkajú zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Ide o prípad diskreditácie vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu, ktorí sa zaoberali najvypuklejšími kauzami spojenými s politickými špičkami. Obvinení popierajú svoju účasť v celej veci, padnúť však už musel šéf SIS Aláč.
2. NAKA - tím Očistec
Štvorica vyšetrovateľov NAKA sa preslávila tým, keď začala vyšetrovať kauzy týkajúce sa vysokopostavených politikov. Ján Čurilla bol neformálnou hlavou celého tímu a riešil aj exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Pavol Ďurka zase postavil obvinenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Policajnou inšpekciou sú však podozrievaní z manipulácií výpovedí takáčovcov Cs. Dömötöra a M. Zemana a skončili vo väzbe. Obvinili ich s dvoma kolegami M. Sabotom a Š. Mašinom zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Štvorica NAKA pôvodne chcela stíhať podozrenia z korupcie práve v policajnej inšpekcii. Tá sa na nich mala cielene zamerať, aby ich zdiskreditovala. Krajský súd v Bratislave ich prepustil z väzby na slobodu a uviedol, že ich stíhanie je neopodstatnené.