Predseda Smeru-SD pripustil, že na naplnenie týchto priorít sú potrebné aj výrazné zdroje. Okrem pomalej a rozumnej konsolidácie verejných financií avizoval napríklad okamžitý krízový manažment čerpania eurofondov či plánu obnovy. Strana tiež odmieta akékoľvek zvyšovanie zbrojných výdavkov nad úroveň 2 % HDP. Chce tiež výraznejšie využívať verejno-súkromné partnerstvá (PPP) pri rôznych infraštruktúrnych či energetických projektoch.
Ďalšie prostriedky môže vláda podľa Fica získať z odvetví produkujúcich nadmerné zisky. "Spomínali sme už banky, ale sú tu aj ďalšie odvetvia, ktoré majú neprimerané zisky. Poďme touto cestou. Musíme tú solidaritu zaviesť, voľný trh musí byť regulovaný, my sme etatisti," zdôraznil. Vážne rozhodnutia sa podľa neho nedajú robiť bez dialógu so sociálnymi partnermi. Komunikáciu s nimi doterajšia vláda zanedbala, preto je potrebné tento dialóg do budúcnosti posilniť, dodal Fico.
Na navrhované tempo konsolidácie verejných financií reagoval po rokovaní vlády premiér Ľudovít Ódor. Znižovanie deficitu o pol percenta ročne je podľa neho minimalistická požiadavka, ktorá väčšinou vyplýva aj z niektorých európskych pravidiel. Aktuálny stav verejných financií s plánovaným deficitom nad 6 % je však na také pomalé tempo znižovania deficitu nepriaznivý. "Toľko času nemáme vzhľadom na štartovaciu pozíciu," povedal premiér. Dodal, že bude rešpektovať, ak príde nová vláda a bude chcieť naplniť iný konsolidačný scenár. "Budeme nápomocní, ale chcem, aby odznelo aj to, čo si my myslíme, že by bolo adekvátne na súčasnú situáciu," dodal.