EÚ sme dobehli len na 80%
Zatiaľ čo po vstupe Slovenska do európskeho spoločenstva sa naštartoval prílev investícií, v posledných rokoch sa to spomaľuje. Podľa prepočtov Slovenskej sporiteľne dosahuje naša ekonomika 81 % európskej ekonomiky, čo je o 10 % menej ako v Česku. Ekonomický rast je pritom kľúčový pre zvyšovanie životnej úrovne. „Neexistuje žiadna iná politika, ktorá by bola schopná zdvojnásobiť životnú úroveň počas jednej generácie. A ukazuje sa, že najlepšie spoločenské a ekonomické zmeny dosiahneme len vtedy, ak budú vláda a biznis spolupracovať,“ dodal David Navrátil, hlavný ekonóm Českej sporiteľne.
V zdraví sa dožívame len 57 rokov
Jedno z najzaujímavejších čísel je to, že v zdraví prežijeme na Slovensku len 57 rokov. V porovnaní so Švédskom je to o 13 rokov kratšie, s Českom o 5 rokov menej. Stredná dĺžka života je na Slovensku 75 rokov, za čo je zodpovedná chýbajúca efektívna zdravotná politika. „Dopadli sme zle kvôli tomu, že Slovensko urobilo veľmi málo štrukturálnych reforiem za posledných 10 rokov. Výrazne sme sa posunuli v ekonomickej úrovni a v bohatstve po roku 2004, keď sme vstúpili do EÚ. Vtedy k nám prišiel veľký transfer technológií, fi rmy raketovo naštartovali produkciu. Avšak tieto zdroje nám už došli a posledných 10 rokov už nebohatneme tak rýchlo,“ vysvetľuje analytička Mária Valachyová. Prízvukuje, že treba viac investovať, viac sa vzdelávať a zaujímať o svoj zdravotný stav.
Míňame úspory
Experti pripomínajú, že prosperita Slovenska sa bude odvíjať aj od prístupu k demokracii či občianskym slobodám. Do karát nám hrá to, že sme krajinou, kde je rozdiel v príjmoch medzi bohatými a chudobnými najmenší v EÚ. Naopak, brzdí nás však nerovnosť príjmov medzi mužmi a ženami. V porovnaní so Západom sú však naše platy oveľa horšie. Dobre to ilustruje fakt, že u nás bola priemerná mzda v tomto roku 1 327 €, zatiaľ čo v Česku to bolo 1 744 €. Z aktuálnych grafov vidieť, že domácnosti trápia malé finančné zásoby. „Miera úspor, ktoré dokážeme tvoriť z našich príjmov, je na Slovensku dlhodobo pod priemerom EÚ,“ uvádzajú analytici. Úspory sa stenčili v posledných rokoch, keďže ich využívali na vyššie výdavky. V súčasnosti sú na úrovni 1,5 % z nášho príjmu. Reálne mzdy však opäť začali rásť, čo by malo vytvoriť fi nančný vankúš.