"Prezidentka zrazu uvidela dôvod dočasne pozastaviť riaditeľovi SIS výkon služby a premiér vzápätí avizoval jeho odvolanie. Takže v bezpečnostných zložkách bol zmätok a chaos, aký tu často nevidíme," pripomenul Hrabko. Aláča už odvolali z pozície šéfa SIS.
Hrabko poukázal, že dnes vláda nemá ani ministra vnútra a rezort riadi premiér, SIS bude riadiť prvý námestník. "Prezidentka a premiér po zasadnutí bezpečnostnej rady ubezpečovali, že všetko je v poriadku a orgány fungujú, lebo ich riadia námestníci. Je to inak a naopak, štátne inštitúcie nemôžu riadne fungovať, keď nemajú riadne vedenie," konštatuje Hrabko.
Problém podľa neho vznikol už pri kreovaní úradníckej vlády. "Celé to bolo zle zohraté a prvotnú príčinu tej zlej zohratosti vidím v skladaní vlády prezidentky pod vedením Ľudovíta Ódora. Ukázalo sa, že pripravení vôbec neboli," povedal.
Ak by však prezidentka nebola súhlasila s jesenným termínom volieb, nemuseli podľa Hrabka vzniknúť ani problémy súvisiace s úradníckou vládou. "Už sme mohli mať po voľbách, už sa tu mohla medzi sebou hádať nová moc," poznamenal Hrabko.
Vojna v bezpečnostných inštitúciách podľa neho na Slovensku prebiehala počas celého volebného obdobia. "Nová vláda, ktorá vzíde po voľbách, bude musieť upratať a nastoliť poriadok," povedal. Ak by to nový kabinet nedokázal, podľa Hrabka padne a nestabilita bude pokračovať ďalej.