Napadnutie dreva škodcami zistili analýzou v minulých rokoch. "Najskôr sme si dali vypracovať odborný posudok z drevárskej fakulty. Následne sme vytrhali degradované drevo. Odviezli sme všetko podložie, ktoré by mohlo byť potenciálnym rizikom z hľadiska kontaminácie ostatných objektov. Degradované prvky z konštrukcie objektu sme vymenili. Zrubovú konštrukciu sme zdvihli a postupne menili spodné trámy a hranoly," priblížil Přibyl.
Aktuálne objekt sanujú horúcim vzduchom. Dochádza k postupnému prehrievaniu celého zrubového domu, a tým k likvidácii choroboplodných zárodkov a drevokazného hmyzu alebo húb. "Následne urobíme preventívny náter chemickým roztokom, ktorý predĺži životnosť voči drevokazným hubám. Nasledovať bude etapa znovuotvorenia expozície, k čomu budeme potrebovať urobiť obnovu podláh, ktoré sme predtým vytrhali z dôvodu kontaminácie," povedal zástupca riaditeľa. Dodal, že celú expozíciu vrátia do pôvodného stavu.
Celý proces termosanácie v týchto dňoch môžu z bezpečnej vzdialenosti sledovať aj návštevníci skanzenu. Finančné prostriedky na záchranu pamiatky poskytol zriaďovateľ múzea Žilinský samosprávny kraj.