V roku 2014 preto venujeme týmto velikánom samostatný seriál článkov. Patrí medzi nich aj spevák František Krištof Veselý. Jeho hity sú nesmrteľné a dodnes robia ľuďom radosť.
Iba pred pár mesiacmi žal úspechy v našich hitparádach Veselého hit Jaj, Zuzka, Zuzička, avšak prerobený v štýle elektro-swingu. Slovenská spevácka legenda s charakteristicky zafarbeným hlasom, veľký elegán a gavalier, patrí vôbec k najväčším slovenským umelcom.
Začiatky v Maďarsku
Muž, ktorý nahral najväčšie hity slovenskej populárnej hudby, sa narodil 12. apríla 1903 v Skalici. Jeho otec odišiel za prácou do Ameriky a Františkova matka sa vydala za bohatého budapeštianskeho továrnika, pána Krištofa. Mladý chlapec žil spočiatku u starých rodičov v rodnom meste, kde začal rozvíjať svoj obrovský talent. S neskorším slávnym operným spevákom Jankom Blahom spieval v cirkevnom zbore.
Keď mal František 17 rokov, odišiel za nevlastným otcom a v Budapešti vyštudoval hereckú školu. Spočiatku vystupoval po budapeštianskych divadlách, v Maďarsku sa zoznámil aj so svojou manželkou, herečkou z Pécsa, pani Gizelou. Od roku 1940 účinkoval v Slovenskom národnom divadle, kam ho priviedol práve, vtedy už úspešný, Janko Blaho.
Sláva Františka Krištofa Veselého rástla, v knihe Ivana Szabóa Smiech a slzy Tatra revue sú uverejnené spomienky Krištofa Veselého na premiéru operety Pod cudzou vlajkou, v ktorej odzneli viaceré národne zamerané skladby: „Pred bránou divadla ma čakali húfy divákov. Len čo som sa ukázal, vítali ma radostnými výkrikmi a ováciami, zdvihli ma na plecia a so spevom odniesli až do hotela. Zastavil nás policajt a žiadal dodržiavať nočný pokoj, ale keď mu ľudia povedali, koho a čo oslavujú, zaradil sa na čelo sprievodu a kráčal s nami.“ Sám Veselý priznával, že divadlom bol po celý život fascinovaný a nedokázal sa ho vzdať.
Slávne šlágre
Väčšina Slovákov si však Františka Krištofa Veselého spája ako speváka slávnych hitov, napr. Len bez ženy, Veselo sa na tento svet pozerám alebo Podaj mi rúčku. Autorom Veselého šlágrov bol skladateľ Gejza Dusík. „Veselý potreboval moje piesne a ja jeho hlas,“ prezradil raz Gejza Dusík. Rodák zo Skalice mal však aj obrovský herecký talent, do každej úlohy sa vedel vžiť. Patril dokonca ku spoluzakladateľom divadla Nová scéna.
„Otec trpel najmä ku koncu života mnohými zdravotnými problémami. Trápili ho dýchacie cesty i hlasivky, no žiaden lekár sa neodvážil operovať ho. Báli sa, že príde o hlas. Vykašliaval krv, no aj tak neprestával spievať,“ spomína spevákova dcéra Eva Veselá. Františkovi Krištofovi Veselému sa stala osudnou rakovina pľúc, zomrel v Bratislave 13. marca 1977.