Voda prešla niekoľkými fázami ošetrenia, ktoré odstránili väčšinu rádionuklidov okrem trícia. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni však vo štvrtok oznámila, že aj koncentrácia trícia v upravenej rádioaktívnej odpadovej vode z Fukušimy je už hlboko pod prevádzkovým limitom. Analyzovala vzorky vody ešte pred jej vypúšťaním do Tichého oceánu, ktoré odobrala začiatkom tohto týždňa.
"Nezávislá analýza MAAE vykonaná na mieste potvrdila, že koncentrácia trícia v riedenej vode, ktorá je vypúšťaná, je ďaleko pod prevádzkovým limitom 1500 becquerelov na liter," dodala agentúra.
Táto koncentrácia je približne sedemkrát nižšia, než je limit stanovený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) pre pitnú vodu (10.000 becquerelov na liter).
Japonsko plánuje vypustiť do roku 2050 okolo 1,34 milióna ton odpadovej vody, teraz uskladnenej na mieste elektrárne. Zástupcovia spoločnosti TEPCO a japonská vláda tvrdia, že likvidácia kontaminovanej vody je nevyhnutná, napríklad preto, aby sa zabránilo nebezpečenstvu nekontrolovaného úniku pri ďalšom zemetrasení či cunami.