Počas mimoriadneho zasadania Bezpečnostnej rady, 13 z 15 členov - všetky krajiny okrem Číny a Ruska - odsúdili druhý pokus KĽDR o vypustenie špionážneho satelitu s použitím technológie balistických rakiet za posledné tri mesiace.
"Toto by mala byť záležitosť, ktorá nás má zjednotiť... Avšak táto Bezpečnostná rada od začiatku roku 2022 zlyháva vo svojich záväzkoch práve pre obštrukcie zo strany Pekingu a Moskvy," vyhlásila americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomas-Greenfieldová.
Thomas-Greenfieldová takisto odsúdila prítomnosť ruských a čínskych predstaviteľov na nedávnej severokórejskej vojenskej prehliadke, v rámci ktorej KĽDR predviedla nové drony a interkontinentálne balistické strely.
"Oni oslavujú - _oslavujú_ - porušenia rezolúcií Bezpečnostnej rady a naďalej blokujú prijatie akýchkoľvek opatrení," vyhlásila veľvyslankyňa.
Čína a Rusko v máji 2022 vetovali rezolúciu, ktorá mala uvaliť nové sankcie na Pchjongjang a odvtedy už Bezpečnostná rada OSN nebola schopná prijať žiadnu rezolúciu voči KĽDR.
Predstavitelia Pekingu a Moskvy pripisujú vinu za agresívny postoj KĽDR Washingtonu, poukazujúc na prebiehajúce vojenské cvičenia medzi USA a Južnou Kóreou.