Chodievate darovať krv? Na Slovensku je, našťastie, množstvo ľudí, ktorí sú ochotní podeliť sa o tú najvzácnejšiu tekutinu, ktorú máme. Veľký zmysel v tom majú aj mobilné odberové jednotky, výzvy na darovanie krvi pre konkrétnych pacientov či výzvy pri nedostatku konkrétnej krvnej skupiny. O tom, že koronavírusová pandémia darcovstvo u nás zastavila, aké boli dôvody a či sa už množstvo darcov obnovilo, sme sa rozprávali s MUDr. Annamáriou Bratkovou, primárkou hematologicko-transfúziologického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca.
Nedávno NCZI publikoval správu, podľa ktorej výrazne klesá množstvo darcov krvi - ako pravidelných, tak prvodarcov. Hovoríme o veľkom úbytku, ktorý je reálne cítiť v praxi?
Pokles prvodarcov v r. 2020 a 2021 je jednoznačne spojený s obdobím pandémie COVIDu a obmedzením mobilných odberov. Podľa uvedených dát je najmarkantnejší pokles darcov v porovnaní s rokom 2017 (kedy bolo evidovaných najviac darcov krvi) a 2021, a to až 20 %. Na našom pracovisku v Nemocnici AGEL Košice-Šaca sme zaznamenali podobný pokles. Ovplyvnilo ho veľa faktorov, určite v prevažnej miere COVID, pretože nebolo možné vykonávať mobilné odbery, ako som spomínala, ale aj pre obmedzenia pri darovaní po prekonaní COVIDu alebo po vakcinácii. Na druhej strane nebola taká spotreba transfúznych liekov (keďže bola do istej miery obmedzená zdravotná starostlivosť, operatíva a pod.).
NCZI nemá ešte údaje za rok 2022, ktoré som presvedčená, že budú na vzostupe a možno dosiahnu i rok 2017, tak ako sme zaznamenali na našom košickom pracovisku, za rok 2022 sme dosiahli počet evidovaných darcov krvi ako v roku 2017 (i o niečo viac). A to určite aj vďaka znovu rozbehnutým mobilným odberom.
Zo správy NCZI je zaujímavá i miera darcovstva, ktorá by u nás činila cca. 2%, tam by som videla ešte rezervy.
Darovanie krvi je aktivita, ktorá si vlastne žiada od človeka, aby prišiel na nejaké konkrétne miesto. Na druhej strane tu sú mobilné odberové jednotky, ktoré, naopak, prichádzajú za potencionálnymi darcami, zväčša na nejaký event, kde je ich vyššia koncentrácia. Majú tieto mobilné odberové jednotky zmysel?
Mobilné odbery majú svoj nespochybniteľný význam. Darujú tu krv i ľudia, ktorí by neprišli na transfúziologické pracovisko z rôznych dôvodov a oslovia aj prvodarcov.
Zvyknú darcovia, ktorí darovali počas takejto akcie, chodiť potom aj na ďalšie odbery alebo ide zväčša o jednorazové záležitosti?
Darcovia, ktorí darujú na mobilnom odbere, naozaj niekedy začnú chodiť na transfúziologické pracovisko. Niekedy opakovane darujú v mieste mobilného odberu pri opakovaní akcie (môže tak vzniknúť zaujímavá tradícia) a niekedy sa vrátia k darovaniu s odstupom času. Niekedy je to však aj jednorazová záležitosť.
Zmenil sa po koronavírusovej pandémii prístup (potenciálnych) darcov aj k týmto mobilným jednotkám?
Po pandémii sme obnovili mobilné odbery a nevnímame nejakú zásadnú zmenu prístupu. Darcovia ich vítajú.
Kedy sa realizujú odbery prostredníctvom mobilných odberových jednotiek?
Ide o vopred plánované akcie, s konkrétnym miestom a časom. V prípade ad hoc, teda pri aktuálnej potrebe či nedostatku nejakej krvnej skupiny, darcovia skôr prídu na transfúziologické pracovisko. Ale úspešná je aj kombinácia týchto faktorov, teda napr. na nejakú mediálnu výzvu prídu darcovia na miesto mobilného odberu.
Ako dlho trvá vyhodnotenie toho, či človek môže byť darcom na takejto akcii?
Kroky, ktoré predchádzajú samotnému odberu krvi, zahŕňajú čas na vypísanie dotazníka, zaevidovanie darcu krvi, odber predodberovj vzorky, vyšetrenie tejto vzorky, lekárske vyšetrenie, môže predstavovať odhadom minimálne 20 min. Pokiaľ v jeden čas príde naraz viacero darcov, čas čakania sa predlžuje.
Stáva sa aj, že kým sa urobí test a kým dôjde k reálnemu darovaniu krvi, tak si to darcovia rozmyslia?
Môže sa stať, že sa darca „zľakne", ale stáva sa to iba zriedka. V takomto prípade je možno lepšie nepodstúpiť samotný odber, ako „skolabovať”.
Je pri týchto mobilných odberových jednotkách nejaký konkrétny cieľ, napr. vyzbierať konkréte množstvo krvi?
Takýto cieľ si nezvykneme dávať. Vopred nevieme, koľko ľudí príde, koľko z nich bude môcť darovať krv alebo to, koľko krvi vlastne odoberieme. Je vhodné, aby o danej akcii vedel dostatok ľudí, aby dostatok ľudí plánovalo prísť na odber krvi, ale často sa stane, že niekto nakoniec nepríde kvôli nepredvídateľným okolnostiam ako napríklad pracovná povinnosť či zdravotný problém.
Krv po odbere putuje na transfúziologické pracovisko, do tzv. spracovateľského centra na následné vyšetrenie, laboratórne testy a spracovanie krvi na jednotlivé zložky krvi.
Majú zmysel aj výzvy na darovanie krvi konkrétnemu pacientovi?
Určite svoj význam majú a určite pomôžu. Aj vďaka nim sa zvyčajne aktivizujú darcovia krvi, ktorí nechodia celkom pravidelne darovať krv.