Napísal o tom denník The New York Times (NYT), podľa ktorého prelom dáva nádej ostatným ľuďom s podobným handicapom.
Výskumný tím tento týždeň zverejnil výsledky experimentu v odbornom časopise Nature a poskytol aj krátke video s Johnsonovou. Bývalá učiteľka v ňom sedí oproti obrazovke s animovanou ženskou tvárou, kde sa postupne zobrazujú jednoduché vety. Johnsonová sa ich vždy pokúsi vysloviť, na čo po menšej oneskorenosti recituje jej "avatar" na obrazovke.
Signály v mozgu pacientky v tej chvíli snímal implantát s elektródami, ktorého záznamy sú prevádzané do zvukov a pohybov digitálnej tváre za pomoci sofistikovaného programu. Vedci umelú inteligenciu vycvičili, aby v dátach rozoznala nie slová, ale jednotlivé významotvorné hlásky, vysvetľuje NYT. Zároveň sa pokúsili zreprodukovať hlas pacientky na základe nahrávky jej svadobného prejavu.
Experti podľa NYT uvádzajú, že to je prvýkrát, čo sa podarilo priamo z aktivity mozgu odvodiť hovorené slovo a výrazy tváre. "Je celkom vzrušujúce, že analytici boli schopní čisto z povrchu mozgu zhromaždiť celkom dobré informácie o rôznych aspektoch komunikácie," komentoval výsledky neurochirurg Parag Patil z Michiganskej univerzity, ktorého časopis Nature požiadal o kontrolu článku pred jeho publikáciou.