Štúdia od kalifornského tímu vyšla len niekoľko mesiacov po tom, ako výskumníci v Texase prezentovali metódu umožňujúcu "prekladať" do textu mozgové signály človeka, ktorý počúva rozprávanie alebo si predstavuje, že niekomu vykladá príbeh. Autori systému vtedy tiež hovorili o potenciáli pre ľudí, ktorí stratili schopnosť hovoriť. Oba projekty dokazujú prelomový vývoj okolo nástrojov označovaných ako umelá inteligencia, ktorá nachádza využitie v mnohých odvetviach vrátane medicíny.
"Dalo mi to pocit, akoby som bola zase plnohodnotným človekom," napísala teraz už 48-ročná Johnsonová reportérka NYT o svojej skúsenosti s novou technológiou. "Snažíme sa jednoducho vrátiť ľuďom to, kým sú," uviedol zase neurochirurg Edward Chang z Kalifornskej univerzity v San Francisku, ktorý bol jedným z vedúcich klinického testu.
Cieľom je pomôcť ľuďom, ktorí nemôžu hovoriť v dôsledku mŕtvice alebo mozgovej obrny či amyotrofickej laterálnej sklerózy. Implantát, ktorý Changov tím používa, zatiaľ musí byť káblom pripojený k počítaču, experti ale pracujú na bezdrôtových verziách. Výskumníci dúfajú, že raz technológia umožní pacientom viesť normálne konverzácie cez virtuálne podobizne, ktoré budú zvládať správny tón hlasu, zmeny intonácie i vyjadrovanie emócií.