Po kontroverznom vypúšťaní odpadových vôd z jadrovej elektrárne Fukušima začali od štvrtka telefonáty z Číny zaplavovať japonské podniky. Ich predstavitelia tvrdia, že im to spôsobuje problémy.
Podnikateľ z Fukušimy povedal tlačovej agentúre Kyodo, že jeho štyri reštaurácie a cukrárne prijali v piatok celkovo asi 1000 hovorov, väčšinou z Číny. Telefóny preto museli odpojiť.
Predstaviteľ japonského ministerstva zahraničných vecí Hiroyuki Namazu vyjadril ľútosť nad podobnými hovormi a predstaviteľov čínskeho veľvyslanectva v Tokiu požiadal, aby vyzvali na pokoj v Číne. K podobným incidentom tam došlo proti japonským zariadeniam, povedal Namazu predstaviteľom čínskeho veľvyslanectva.
"Dôrazne vyzývame čínsku vládu, aby prijala vhodné opatrenia, napríklad vyzvala svojich občanov, aby konali pokojne, a aby prijala všetky možné opatrenia na zaistenie bezpečnosti japonských obyvateľov v Číne a japonských diplomatických misií v Číne," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva, ktoré zverejnili v sobotu večer
Japonské veľvyslanectvo v Pekingu japonským občanom v Číne odporúča, aby sa na verejnosti zdržali hlasného prejavu po japonsky.
Japonsko trvá na tom, že vypúšťanie upravenej vody z poškodenej elektrárne vo Fukušime do oceánu je bezpečné. Čína sa proti tomu tvrdo postavila a zakázala akýkoľvek japonský dovoz morských plodov s tým, že sú kontaminované rádioaktivitou.
Japonská vláda v nedeľu zverejnila nové údaje, podľa ktorých vody pri Fukušime naďalej dosahujú úrovne rádioaktivity v rámci bezpečných limitov.