Reč je o nebezpečnej zástave srdca. Ide o najsmrteľnejšiu formu srdcového ochorenia, ktorá zabíja 90% všetkých ľudí, ktorých postihne. Podľa vedcov zo Smidt Heart Institute v Cedars-Sinai Medical Center v USA sa však príznaky značne líšia u mužov a u žien. Preto teraz vyzývajú ľudí, aby tieto symptómy brali na vedomie a v prípade potreby sa včas dostavili do nemocnice. Informuje o tom portál The Sun.
Štúdia zistila, že polovica jedincov, ktorí zažili náhlu zástavu srdca, zaznamenala deň predtým výraznú zmenu. Ženy uviedli, že už 24 hodín predtým pociťovali dýchavičnosť a lapali po dychu. Muži naopak uviedli, že pociťovali bolesť na hrudníku. Medzitým však menšie skupiny mužov aj žien zaznamenali búšenie srdca, stavy podobné záchvatom alebo symptómy podobné chrípke.
Hlavný autor štúdie a odborník na náhlu zástavu srdca doktor Sumeet Chugh zdôraznil, že znalosť varovných signálov vedie k včasnému zásahu, a rovnako aj k prevencii hroziacej smrti pri zástave srdca. „Naše zistenia by mohli viesť k novej paradigme prevencie náhlej srdcovej smrti," dodal.
Vyšetrovatelia hodnotili výskyt jednotlivých symptómov a rovnako aj súborov symptómov, ktoré predchádzali náhlej zástave srdca. Potom tieto zistenia porovnali s kontrolnými skupinami, ktoré vyhľadali pohotovostnú lekársku starostlivosť. Dr Chugh dodal: "Ďalej doplníme tieto kľúčové varovné príznaky špecifické pre pohlavie o ďalšie funkcie - ako sú klinické profily a biometrické opatrenia - na lepšiu predikciu náhlej zástavy srdca."
Na ďalšej strane sa dočítate, čo môže spôsobiť zástavu srdca