Návštevníkov tu čaká asi 300 druhov stromov a kríkov z celého sveta vrátane skupiny sekvojovcov mamutích. Sú zaujímavé nielen svojím počtom, ale aj takmer 50-metrovou výškou. Nájdete tu aj exteriérovú galériu súčasnej sochy. Diela boli vyrábané z dreva a vytvorili ich umelci počas desaťdňového podujatia Vlnoobjekt 2023.
Lesnícke arborétum Kysihýbeľ je vzdialené iba 4 km od historického centra Banskej Štiavnice pri ceste do Banského Studenca. Založené bolo v roku 1900, aby tamojšia lesnícka akadémia mohla overovať adaptabilitu a rast cudzokrajných drevín v našich klimatických podmienkach. Dnes ide o živý pamätník lesníckeho výskumu na Slovensku.
„Medzi najzaujímavejšie dreviny sa tu radí skupina sekvojovcov mamutích, ktoré vo veku cca 120 rokov dosahujú výšku okolo 47 metrov. Sú druhé najvyššie v bývalom Československu. Vyšší je len jedinec v Jasove, ale ten má vyše 200 rokov,“ prezradil Novému Času Martin Slávik z Národného lesníckeho centra, ktoré toto arborétum prevádzkuje.
V Kisihýbli nájdete aj toreju kalifornskú, v arboréte je najvyššie doložený výskyt tejto teplomilnej dreviny. „Je tu i jedľa sicílska ako poddruh našej jedle bielej. V našich podmienkach je pomerne vzácna. Nájdete tu aj veľkú skupinu odrastených pôvodných druhov aj kultivarov rododendronov,“ pokračuje.