Slovenské ženy zanedbávajú preventívne prehliadky prsníkov u gynekológov. Zatiaľ čo na západe príde na preventívne vyšetrenie 70 až 90 percent žien, v Českej republike asi 50 percent, na Slovensku sa toto číslo pohybuje okolo 23 percent. Tvrdí to klinický onkológ Vladimír Bella.
,,Problém je v tom, že u nás ženy nechodia na preventívne prehliadky a idú až vtedy, keď si nájdu hrčku. Väčšinou to je vždy v horšom štádiu. Na západe chodí na prevenciu prsníkov, na mamografiu, okolo 70 až 90 percent žien. U nás len 23 percent," uviedol Bella. Aj napriek tomu, že na Slovensku sú rovnaké lieky a prístroje ako inde vo svete, úmrtnosť žien na rakovinu prsníka je v SR vyššia.
,,Zdravotná uvedomelosť je horšia. Ženy na gynekológiu, ak nemajú ťažkosti, nechodia. A ďalším problémom je aj to, že keď idú na gynekológiu, tak niektorí gynekológovia prsníky nevyšetrujú," priblížil Bella s tým, že včasná diagnóza je pri tomto ochorení dôležitá. So skorou diagnózou sa totiž zvyšuje pravdepodobnosť vyliečenia.
Ďalším problémom sú aj rady na internete, ktorým niektoré pacientky veria viac ako tradičnej liečbe. ,,Na internete máte kopu liečebných metód bez chemoterapie, bez chirurgie, bez rádioterapie. Dosť ľudí v poslednom čase odmieta tú tradičnú liečbu a dávajú sa na tieto takzvané iné. Potom prichádzajú s tým horším ochorením, a potom tá prognóza je, samozrejme, horšia," dodal onkológ.
V súvislosti s uvedeným ochorením sa dnes v Bratislave uskutočnil už 6. ročník AVON Pochodu proti rakovine prsníka, ktorý symbolizuje vyjadrenie spolupatričnosti k ženám trpiacim týmto ochorením. Tento rok sa na ňom podľa organizátorov zúčastnilo asi 5000 ľudí.