"Ukrajinská armáda, ktorá sa bráni ruskej agresii, teraz potrebuje najmä delostreleckú muníciu, obrnené vozidlá a tanky," uviedol Kuleba.
Šéf ukrajinskej diplomacie sa obrátil aj na vojensky neutrálne krajiny európskej dvadsaťsedmičky, teda Írsko a Rakúsko. Vzhľadom na svoju neutralitu nedodávajú Ukrajine zbrane, ale Kuleba ich požiadal o dodanie obrnených vyslobodzovacích vozidiel. Od partnerov by chcel získať aj ďalšie systémy protivzdušnej obrany na ochranu koridorov v Čiernom mori, ktoré využívajú lode vyvážajúce obilie.
Okrem toho Kuleba tiež vyzval EÚ, aby bola dôslednejšia v boji proti obchádzaniu protiruských sankcií. Podľa neho sa v Rusku zvyšuje výroba rakiet a bezpilotných lietadiel a používajú sa pri nej súčiastky zo Západu, na ktoré sa vzťahujú sankcie.
"Je našou povinnosťou neustále premýšľať o tom, ako zefektívniť a lepšie vyladiť podporu pre Ukrajinu," uviedla k tejto téme nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Podľa nej je to potrebné napriek tomu, že pomoc Ukrajine je nákladná. "Musíme si každý deň znovu pripomínať: investujeme do mieru v Európe," dodala.
Ministri zahraničných vecí budú v Tolede rokovať aj o situácii v Afrike v súvislosti s vojenskými prevratmi v Nigeri a Gabone. Českú republiku na zasadnutí zastupuje Jan Lipavský.