Zdrvujúcu správu o odchode umelca podal českému Blesku jeho dlhoročný priateľ a majiteľ pražskej reštaurácie U Vodárny Josef Kočovský. „Je to asi pol roka, čo Franta ležal s pľúcami vo vojenskej nemocnici, potom vo vinohradskej nemocnici a odtiaľ ho previezli do sanatória na Pleši. Tam sa mu však nepáčilo a pred dvoma týždňami sa dal previezť domov,“ uviedol Kočovský. Nanešťastie, viac zajtrajškov mu na tomto svete nebolo súdených.
„Zomrel František Kollman, kamarát a veľký muž so zmyslom pre humor, veľmajster japonských bojových umení, šéf ochranky prezidenta Václava Havla, maliar, brúsič skla, rozprávač, milovník piva a žien a svojrázna osobnosť. Odpočívaj v pokoji, Franto,“ napísal v závere augusta na facebooku producent Petr Dvořák.
Ochotný zomrieť
Kollman sa roky venoval bojovým umeniam. „V džiu-džicu mám vyšší dan ako Chuck Norris (83),“ chválil sa Kollman. Bol nositeľom 9. danu v džiu-džicu a 6. danu v džude. Do dejín sa však zapísal v novembrových dňoch roku 1989, keď sa spolu s niekoľkými mužmi staral o bezpečnosť Havla. Ako spomínal vo viacerých rozhovoroch, bol zaňho ochotný položiť aj život. „Šlo o česť. O zmysel života. Ja som ako samuraj rozhodol, že toto je ten pán, ktorý sa musí stať prezidentom. Tak som bol preňho ochotný zomrieť,“ vyhlásil v jednom z nich.
Vzhľadom na to, že bol v Japonsku pasovaný za samuraja, musel dodržiavať zásady slušnosti, rovnosti a solidárnosti. Zaujímavosťou je, že ako prezidentov strážca nikdy pri sebe nemal strelnú zbraň. Neozbrojený však celkom nebol. „Mal som vrhačky, nože. A takú špeciálnu medenú trubičku a v nej ihly. To sa zapichne do krku,“ prezradil v roku 2009 časopisu Týden. Čoskoro však zistil, že toto povolanie nie je preňho to pravé, a tak ho zavesil na klinec. Srdcom bol totiž vždy v prvom rade umelec, ktorý dokázal maľovať obomi rukami súčasne.
František Kollman
- * 29. júna 1947, Praha, Česko
- † 30. augusta 2023
- V 70. rokoch pracoval ako vyhadzovač v džezovom klube, kde sa zoznámil s Václavom Havlom.
- Vytvoril partiu trénovaných mužov, z ktorých sa stala ochranka nového prezidenta.
- V Japonsku bol pasovaný za samuraja.
- Bol nositeľom 9. danu v džiu-džicu a 6. danu v džude.
- Súkromne študoval u akademického maliara Zdeňka Buriana.
- Autor knihy Laskavý samuraj - učitel tichého zabíjení.