Samosprávy tvrdia, že to nezvládnu. Ministerstvo školstva od začiatku vojny na Ukrajine eviduje viac ako 18 000 detí odídencov, ktoré sa zaradili do vyučovacieho procesu na Slovensku.
V máji 2023 sa v materských, základných a stredných školách vzdelávalo celkovo 10 400 detí z Ukrajiny. Ministerstvo školstva momentálne uvažuje nad tým, že by od budúceho roka bola školská dochádzka pre deti so statusom cudzinca s dočasným útočiskom povinná. Podľa hovorkyne mestskej časti Petržalka Márie Halaškovej by však niečo takéto v súčasnej situácii nebolo možné.
„Počet detí z Ukrajiny prevyšuje voľné kapacity v školách v bratislavskej Petržalke. Ak bude od školského roka 2024/2025 povinná školská dochádzka pre deti so statusom cudzinca s dočasným útočiskom, bude to ešte väčší problém,“ vysvetlila s tým, že situáciu nie je možné vyriešiť ďalším navyšovaním kapacít, keďže pôrodnosť v Petržalke iba klesá a triedy sa budú postupne vyprázdňovať.
Ministerstvo reaguje
Od ministerstva preto očakávajú pomoc. To deklarovalo, že situáciu rieši aj s ďalšími samosprávami. „Komplikovanejšia situácia je aj v mestách, v ktorých sa koncentruje vyšší počet ukrajinských odídencov, ako v Nitre alebo Senci,“ informoval odbor komunikácie ministerstva školstva. Podľa odhadov je 5- až 8-tisíc detí utečencov, ktoré nenavštevujú školy a nie je jasné, či sa vzdelávajú online. „My potrebujeme deti socializovať a začleňovať do kolektívu, aby spoznávali slovenské reálie, budovali si kamarátstva a, samozrejme, musíme aj podporovať vzdelávanie. Hovoríme o ich budúcnosti,“ povedala pre sme.sk za neziskovú organizáciu Človek v ohrození Lenka Zápotocká.