Takzvaná planéta Kuiperovho pásu sa nachádza až 500 astronomických jednotiek (AU) od Slnka. Podľa odborníkov je planéta deväť až trikrát nahšia ako Zem, ale teploty sú pravdepodobne príliš nízke na to, aby sa na nej udržal život, ako ho poznáme. Túto teóriu predložili Patryk Sofia Lykawka z Univerzity Kindai v japonskej Osake a Takashi Ito z Japonského národného astronomického observatória v Tokiu.
"Predpokladáme existenciu planéty podobnej Zemi. Je pravdepodobné, že prvotné planetárne teleso mohlo prežiť vo vzdialenom Kuiperovom páse ako KBP, pretože v ranej slnečnej sústave existovalo mnoho takýchto telies," uvádzajú autori v článku pre odborný časopis The Astronomical Journal.
Svoju teóriu opierajú o pozorovania dráh letu telies v Kuiperovom páse. Niektoré z týchto objektov majú zvláštne dráhy, ktoré naznačujú, že ich gravitačne ovplyvňuje niečo väčšie v ich blízkosti. V páse sa nachádza aj významná populácia objektov s vysokou inklináciou. Počítačové simulácie naznačili, že za tieto efekty by mohla byť zodpovedná hypotetická planéta deväť značnej veľkosti.
"Zistili sme, že planéta podobná Zemi nachádzajúca sa na vzdialenej a sklonenej dráhe môže vysvetliť tri základné vlastnosti vzdialeného Kuiperovho pásu. Ide o významnú populáciu transneptúnskych telies s dráhami mimo gravitačného vplyvu Neptúna, významnú populáciu vysoko sklonených objektov a existenciu niektorých extrémnych objektov so zvláštnymi dráhami," dodávajú autori.