Elektronické cigarety vytvárajú u mladých ľudí návyky, ktoré môžu viesť k závislosti od tabaku, uviedla Borneová. Dodala, že jej kabinet pripravuje plány národného programu boja proti užívaniu tabaku, ktorý je podľa nej vo Francúzsku zodpovedný za 75-tisíc úmrtí ročne. Jeho súčasťou ale nebude zvýšenie dane z tabaku v budúcom roku, pretože ju vláda zdvihla už tento rok.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v roku 2021 predstavil ambiciózne plány boja proti tabaku a alkoholu, zaviazal sa k väčšiemu počtu nefajčiarskych priestorov a usiloval sa o to, aby do roku 2030 prestali fajčiť všetci dvadsaťroční. Podľa Borneovej jednorazové elektronické cigarety s príchuťami, ako sú cukríky marshmallow či žuvačky, ktoré pripomínajú sladkosti z detstva, priamo cielia na tínedžerov.
O ich zákaze preto uvažuje aj niekoľko ďalších krajín. V Belgicku je zakázaný predaj cez internet av Írsku prebieha národná debata. V Nemecku už vláda zakázala ochutené e-cigarety. Najtvrdší postoj zaujala Austrália, kde je fajčenie jednorazových elektronických cigariet povolené iba na lekársky predpis, obsah nikotínu je znížený a príchute sú obmedzené.