Záchrana v Nemecku
V priebehu krátkych štyroch mesiacov museli archeológovia po častiach vyzdvihnúť celú obrovskú hrobku, ktorá, ako sa nakoniec ukázalo, vážila neuveriteľných dvanásť ton. Nečudo, že sa o radu a pomoc museli obrátiť i do zahraničia. Oporu našli v nemeckých kolegoch z prestížneho pracoviska v Schleswigu, ktorí majú s nálezmi vo vlhkom močiarnom prostredí mnoho skúseností. Práve vďaka nim mohli putovať drevené časti, zvyšky nábytku, ale aj 25 samostatných blokov do špičkových laboratórií, kde ich bolo možné ošetriť, konzervovať a preskúmať najmodernejšími technológiami.
„Pre trámy vonkajšej komory museli nemeckí odborníci vyvinúť úplne nový postup odstraňovania vlhkosti,“ približuje náročnosť práce Magdaléna Bekessová. „Trámy boli v špeciálnej hale v kontajneroch s jemným suchým pieskom, ktorý sa pravidelne vymieňal.“ Proces sušenia bol časovo mimoriadne náročný a nedal sa urýchliť.
Unikátna expozícia
Trpezlivosť sa však vyplatila. V priebehu rokov prešlo Podtatranské múzeum rekonštrukciou, vďaka ktorej môže každý návštevník vidieť dokonalú repliku hrobky v pôvodnej veľkosti zblízka. Môže tiež sledovať prácu archeológov, obdivovať šikovnosť dávnych remeselníkov nielen pri výrobe nábytku či pri práci s drevom, ale aj pri výrobe oblečenia zdobeného zlatými niťami.