Unikátne sú však i špeciálne klimatizované miestnosti, v ktorých sú vystavené originálne časti hrobky. Zvedaví návštevníci si môžu zblízka pozrieť aj toaletné potreby kniežaťa, napríklad strieborné nožnice, pinzetu a lyžičku na čistenie uší spolu so špáradlom zubov a mnoho iných zaujímavých predmetov.
A, prirodzene, nezabudlo sa ani na lupičov, po ktorých ostali v hrobke motyka, lopaty, sekera a dokonca aj ohnisko. Cesta za týmto mimoriadnym archeologickým pokladom do Popradu sa skutočne vyplatí, veď nič podobné nenájdete v žiadnom zo slávnych európskych múzeí.
Fakty o hrobke
- Vek hrobky: 1 600 rokov
- Objav: jeseň 2005
- Vyzdvihnutý objekt: 12 ton dreva
- Okrem toho kovové predmety, keramika, pôdne vzorky, kostrové pozostatky...
- Záchranné práce: 12. júla 2006, trvali 4 mesiace - 23. 11. 2006
- Jama: hlboká až 5 metrov.
- Krajiny podieľajúce sa na výskume: Slovensko, Nemecko, Belgicko, Česko, Dánsko, Veľká Británia, Švajčiarsko
5 otázok pre archeológa Karola Pietu
Čo všetko bolo objavené?
Nález, ktorý bol od 25. mája 2023 sprístupnený verejnosti v Podtatranskom múzeu v Poprade, je v úplnosti zachovaná drevená hrobka z konca 4. storočia n. l., čiže je stará približne 1 600 rokov. V päť metrov hlbokej jame bola umiestnená priestranná zrubová komora zo smrekovcového dreva s plochou strechou. V nej sa nachádzal sarkofág so sedlovou strechou. Vnútri hrobu sa zistili početné stopy po vykradnutí, ale našli sa aj zachované časti vnútorného zariadenia a výbavy podľa dobových zvyklostí. Stratilo sa veľa cenností.
Drobnosti, ktoré unikli pozornosti lupičov, ako kazeta so striebornými toaletnými potrebami, jantárová perla, strieborné šidlo, kožené puzdro na luk, časti odevu pretkávaného zlatými niťami či atraktívne ozdoby z rôznych druhov kože svedčia o bohatstve a vysokom spoločenskom postavení mladého muža z hrobky. Skvelo zachovalá drevená architektúra a jej mobiliár je príkladom vysoko náročnej remeselnej práce. Drevo poskytlo presné údaje o období vzniku stavby a je „archívom“ informácií o pôvodnom životnom prostredí kraja pod Vysokými Tatrami.
Ako to, že sa tieto nálezy tak vynikajúco zachovali?
Vďačíme za to viacerým náhodám, ktoré prispeli k záchrane tohto nálezu, a tiež osobitým pôdnym podmienkam. Hlboká jama, v ktorej bola hrobka uložená, bola vyhĺbená do nepriepustného podložia. Po otvorení hrobu vykrádačmi sa jeho vnútorný priestor postupne naplnil povrchovou vodou. V riedkom bahne bez prístupu vzduchu sa organické materiály ako drevo, koža či textil jedinečne zachovali.