Čoskoro bolo jasné, že pod zasneženými končiarmi Tatier leží európsky unikát v podobe hrobky plný pokladov a nových informácií. Po dlhých osemnástich rokoch si ho verejnosť môže pozrieť v mimoriadne pútavej, interaktívnej expozícii v Podtatranskom múzeu, kam sme sa za kniežaťom z Popradu vybrali aj my. Vstupujeme do moderných priestorov a pred našimi očami sa začínajú odohrávať hneď dva napínavé príbehy, ako ich pripravili vedúci výskumu a autori scenára Karol Pieta a Tereza Štolcová.
Prvý nám ukazuje Slovensko pred 1 600 rokmi, ten druhý, o poznanie novší, sa začal v roku 2005. Približuje nielen okolnosti unikátneho objavu, ale dopodrobna ukazuje náročnú prácu archeológov pri vyzdvihovaní i spracovaní neobvyklých nálezov. Čo je však najdôležitejšie, prezrádza aj to, čo nové sme sa o našej minulosti zatiaľ dozvedeli.
Dávny obrad
Pred šestnástimi storočiami uložili do zložito prepracovanej hrobky mladého muža, zrejme germánske knieža, s nádhernou výbavou a mnohými darmi. Jeho družina a poddaní sa postarali o to, aby sa na druhý svet dostal so všetkými poctami a vecami, ktoré ešte bude potrebovať. Pokojný odpočinok mu to však nezaručilo.
Od pohrebu prešlo len niekoľko rokov, keď sa do hrobky vlámali lupiči, ktorí si so sebou odniesli najvzácnejšie dary. Naopak, pre modernú vedu po sebe zanechali mnoho stôp a predmetov, vďaka ktorým naši archeológovia mohli ako detektívi presne zrekonštruovať kroky znesvätiteľov hrobu.
Koniec antiky
Zatiaľ čo o antickom svete tesne pred jeho zánikom koncom 4. storočia vieme mnoho z písomných dokladov súčasníkov, ktorí ich prežívali na vlastnej koži, o tom, čo sa dialo za hranicami mocnej ríše, než zasiahlo naše územie sťahovanie národov, sme toho donedávna nevedeli mnoho. Až archeologické výskumy posledných desaťročí spolu s najmodernejšou technikou postupne ukazujú, že aj na Slovensku bolo rušno a styky s vyspelým Stredomorím neboli ničím výnimočným.