Boje sa odohrali v governoráte Hasaká v oblasti, ktorá je blízko územia ovládaného tureckými jednotkami a koalíciou povstaleckých skupín, ktorá si hovorí Sýrska národná armáda (SNA), predtým sa volala Slobodná sýrska armáda (FSA).
Turecko od roku 2016 vykonalo na severe Sýrie pri svojich hraniciach niekoľko operácií, ktoré odôvodňuje snahou chrániť svoju krajinu pred teroristami, za ktorých označuje kurdské radikály, ale aj sýrske kurdské milície YPG. Tie v sýrskej vojne spolupracovali s medzinárodnou koalíciou vedenou Spojenými štátmi a výrazne prispeli k porážke teroristickej organizácie Islamský štát (IS), ktorej bunky však v Sýrii stále operujú.
Nepokoje sú hlásené aj z inej oblasti na severovýchode Sýrie, v governoráte Dajr az-Zaur, kde sa búria skupiny arabského obyvateľstva proti kurdským milíciám YPG. Túto oblasť ovláda kurdsko-arabská koalícia Sýrskej demokratickej sily (SDF), ktorej sú YPG hlavnou súčasťou. Protesty arabských skupín v tejto oblasti sú podľa agentúry Reuters najväčšie od roku 2019, keď z tohto územia, bohatého na ropu, SDF vyhnali IS.
Do governorátu Dajr az-Zaur prišli v nedeľu zástupca tajomníka amerického ministerstva zahraničia pre Sýriu Ethan Goldrich a generálmajor Joel Vowell, ktorý vedie koaličné jednotky bojujúce proti IS, aby sa zišli so zástupcami arabských kmeňových lídrov a veliteľov SDF v snahe urovnať spory. Tie sa rozhoreli po 27. auguste, keď SDF zatkli šéfa miestnej vojenskej rady, ktorý bol arabským veliteľom. USA majú podľa Reuters v Sýrii teraz na 900 vojakov, z toho väčšinu práve na severovýchode Sýrie.
Arabskí kmeňoví lídri v governoráte Dajr az-Zaur sa sťažujú, že vedenie SDF zvýhodňuje Kurdov a že arabské obyvateľstvo neprofituje z ropných zdrojov v oblasti. Kurdské vedenie SDF odmieta, že by arabskú populáciu diskriminovalo.