"Rovnako nechápeme, prečo na vitráži nie je okrem vlajky cudzieho štátu aj slovenská štátna zástava. Veď žijeme na Slovensku a divadlo pripravuje svoje programy najmä pre slovenského diváka," odkazuje Matica slovenská. Nepozdáva sa jej ani, že k tejto dehonestácii došlo v roku 160. výročia založenia Matice slovenskej, 30. výročia vzniku SR a 180. výročia kodifikácie slovenčiny.
Hlavné mesto v reakcii pre TASR označilo vizuál za vtipný a provokatívny. Podotýka, že divadlo poskytuje priestor mladým tvorcom a je otvorené pre invenčné umelecké projekty. "Plagát pre novú divadelnú sezónu parafrázuje Alexyho pôvodné vitráže v budove DPOH, využíva bustu P. O. Hviezdoslava z divadelného foyeru a nesie ďalšie odkazy na divadelný priestor, na našu minulosť aj súčasnosť," skonštatoval hovorca Bratislavy Peter Bubla s tým, že divadlu želajú úspešnú sezónu a veria, že aj tento vizuál priláka nových divákov.
Autor grafiky sa k svojmu umeleckému stvárneniu rozpísal na sociálnej sieti. Vysvetlil aj motív hlavy Pavla Országha Hviezdoslava, v ruke dievčaťa, pričom upozorňuje, že nejde o popravu Hviezdoslava ale o sochu. "Dievča s hlavou Pavla Országha Hviezdoslava, asi najkontroverznejšia časť. Je to socha, respektíve busta (je aj farebne odlíšená od farby, ktorú som použil, ako pleťovú). Áno, busta je robená tak, že spolu s hlavou je aj krk a ramená. Tu som použil skratku, pretože som parafrázoval Shakespearovho Hamleta. Hamlet drží lebku, tak preto len hlava, keby držal aj ramená a kľúčne kosti, bolo by to možno smiešne, ale prosím spravte takú verziu Hamleta, veľmi rád sa na to pôjdem pozrieť (Pardón, ak sa tento štýl humoru sem teraz nehodil). ALE AJ TAK NIE, nie je to poprava. Keby som vedel, že to niektorí ľudia takto brutálne pochopia, dorobím aj ostatné časti. Teraz už to viem a rešpektujem vaše interpretácie. Beriem to ako skúsenosť do budúcna. Ale posledný krát, stále je to symbol pocty k divadelnej tvorbe a Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi, nie terorizmu ani hanenia jeho tvorby. Otázka „byť či nebyť“ nám pri konzultáciách prišla vhod v spojitosti s dnešnou uponáhľanou dobou a taktiež sme tam chceli nejako zakomponovať Hviezdoslava. Viete si ju interpretovať rôzne, napríklad: „cestovanie, či kariéra“, „cold brew či hypotéka“… Máme? Super! Poďme ďalej," vysvetlil autor vizuálu Jakub Mikula.