Na tlačovej konferencii to uviedol predseda SASKY Richard Sulík. "Migranti budú na hraniciach a väčšina z nich bude chcieť tranzitovať cez Slovensko ďalej, do západnej Európy. To však neznamená, že by mali byť pustení cez maďarsko-slovenskú hranicu," podotkol tímlíder SASKY pre zahraničné veci Juraj Droba.
Nasadenie Ozbrojených síl SR je v podľa tímlídra pre bezpečnosť Juraja Krúpu v tejto situácii vítané. Poukázal, že cudzinecká polícia je poddimenzovaná. Od roku 2015, odkedy prebieha migračná kríza, sa do nej nijako neinvestovalo. "Žiadnemu vedeniu ministerstva vnútra sa nepodarilo túto situáciu vyriešiť a permanentne narážame na tie isté problémy. Preto sme občas nútení sa obrátiť aj na iné silové zložky," poznamenal Krúpa.
Vysvetlil, že od armády by sa neočakávala odborná a kvalifikovaná činnosť, ale asistencia pri niektorých úkonoch. Polícia by tak mohla byť aktívnejšia v iných oblastiach pri zvládaní migrácie. Ak armáda nebude stíhať, na pomoc môžu prísť podľa Sulíka aj ďalšie zložky.
Droba nepovažuje aktuálnu situáciu s nelegálnou migráciou na maďarsko-slovenských hraniciach za náhodu. "Myslíme si, že je to ďalší z radu perfídnych krokov Viktora Orbána, ktorý zrazu uvoľnil množstvo tých, ktorí prevádzajú nelegálnych migrantov cez hranice," skonštatoval. Maďarský premiér Orbán chcel podľa Drobu takto pred parlamentnými voľbami "prikúriť" na Slovensku a otvoriť tému pre populistov.
Mimoriadnu schôdzu k nelegálnej migrácii netreba podľa Sulíka otvárať. Považujú to za predvolebnú kampaň a politické divadlo. Mimoriadna schôdza súvisiaca so zmenou v Trestnom zákone je jediná, ktorú SASKA podporí.