Strany: Neničia nás LGBTI ľudia, ale nenávistní politici
Majerského výrok rozvíril vody aj v politike. Proti jeho slovám sa ohradil predseda PS Michal Šimečka, ktorý si myslí, že prekročil všetky čiary, keď spoluobčanov nazval pliagou. „Žiaden, absolútne žiaden politik si nesmie dovoliť nazývať akúkoľvek skupinu ľudí pliagou. Ani LGBTI ľudí, ani nikoho iného. To je už naozaj veľmi blízko fašistom,“ odkázal mu.
Rovnako ho odsúdila aj Saska. „Pán Majerský, sexuálna orientácia iných ľudí vám nijak neubližuje,“ uviedla poslankyňa Jana Bittó Cigániková. Exminister školstva Branislav Gröhling dodal, že týmto tvrdením Majerský urazil nielen celú LGBTI+ komunitu, ale aj ich priateľov a rodiny. „Povedať, že LGBTI+ komunita ničí krajinu rovnako ako korupcia, je absolútne neprijateľné,“ uviedol. Názorovo sa k nim pridali aj Demokrati. „Nenávisť, ktorá sa šírila posledné roky v spoločnosti, spôsobila, že aj na moju rodinu číhal mladý muž, ktorý pred mojím domom chcel zabíjať. A nakoniec zabil. Nie mňa, ale dvoch nevinných mladých ľudí. Na tento deň nikdy nezabudnem,“ napísal Eduard Heger. Pridali sa aj liberáli z OĽaNO: „Pán Majerský, neničia nás LGBTI+ ľudia, ktorí normálne žijú v našej spoločnosti. Drancuje nás korupcia a nenávisť, akú ste predviedli.“
Je to duchovné aj kultúrne barbarstvo
Miloš Krchňavý, bývalý katolícky kňaz
Je to nielen cez čiaru, ale je to aj kultúrne a duchovné barbarstvo. Kto chce byť vodcom spoločnosti, musí vidieť potreby aj najmenšej skupiny a rozmýšľať nad ich právami a nie nad tým, čo si väčšinová spoločnosť pomyslí. Som zhrozený, že niekto chce viesť spoločnosť takto. Ak nazve pliagou skorumpovaných politikov, mafiánov, tak to súhlasím, lebo oni skutočne sú zlom.
Prejav autoritárstva
Tomáš Nociar, politológ
Označovanie ľudí inej sexuálnej orientácie za pliagu je prejavom radikalizácie konzervativizmu. Ide o prejav autoritárstva rozlišujúceho obyvateľstvo do dvoch skupín - na jednej strane „normálnych“ a na druhej zas „abnormálnych“, kde tá druhá skupina je symbolicky vylučovaná z občianskeho spoločenstva, čo je zároveň v protiklade k demokratickému princípu rovnosti.